Брюксел няма да финансира 1 и 2 клас пътища
Наука, интернет, магистрали и енергийна ефективнсот са сред приоритетите за 2014 – 2020 г
Пътищата от 1 и 2 клас, които в момента се финансират от Оперативна програма „Регионално развитие“, няма да получат европейско финансиране от следващия програмен период, стана ясно по време на дискусия в парламента „Еврофондовете отвъд статистиката“, организирана от Комисията по европейските въпроси в парламента.
Приоритет остава изграждането на АМ „Хемус“ и лот 3 на АМ „Струма“, каза Елица Николова, секретар на кабинета на президента, цитирана от news.bg. Друга основна цел по отношение на усвояването на европейските средства е укрепването на научно-техническата и развойна дейност, която в момента у нас е 4 пъти по-ниска в сравнение с останалите членки на общността.
50% от фирмите у нас, които инвестират в научно-изследователка и развойна дейност с европейско финансиране, са микро и малки предприятия. Над 40% от тях инвестират под 10% от годишната си печалба в изследователска дейност, посочи Николова. По думите й изследователската структура в България е стара и не е гъвкава, а младите изследователи не са достатъчно мотивирани. Необходима е национална стратегия за научните изследвания, която да набележи сферите, в които бихме били конкурентни, коментира Николова.
Друг приоритет е достъпът до Интернет. Комуникационните системи, по думите й, са мощен стимул за развитие на икономиката, затова е необходимо и развитието на широколентовата инфраструктура. В ход е проект за достъп до широколентов Интернет, който ще обхване малки общини – 29 общини и 24 малки населени места. Проектът е на стойност 40 милиона лева. Трябва да се разширяват Онлайн услугите, убедена е Николова.
По отношение на инвестирането на евросредства в земеделието – пазарна ниша е екоземеделието, както и стимулирането на овощарството, зеленчукопроизводството и животновъдството. Производителността на труда в земеделието е 4 пъти по-ниска от производителността на труда като цяло в икономиката ни, каза още Денца Николова.
Според нея страната ни успешно би могла да съчетае екоземеделието с екотуризма.
Като важна сфера за развитие тя посочи енергийната ефективност. 20% от енергията се потребява от жилищата. Големият консуматор на енергия е индустрията, която трябва да стане по-енергийно ефективна. Страната ни може да инвестира средства от ЕС в рециклиращи мощности, защото до 2020 50% от боклука трябва да се рециклира.
Еврофондовете сами по себе си не са достатъчни, за да ни направят богата страна, смята икономистът Георги Ангелов. Те обаче според него могат да са лост, който да отключи инвестициите. Те сами няма да променят нещата, категоричен е той.
Според него еврофондовете трябва да се усвояват заедно с осъществяването на необходимите за страната ни реформи.