ЗемеделиеНовини

Брюксел си иска 60 млн. евро за земеделие

Държавата не е спазила европейските правила за разпределяне на парите, като половината от тях са по директните плащания за обработваеми площи

България ще връща неправилно усвоени 60 млн. евро за земеделие, а остава в сила и заплахата Брюксел да ни глоби с още 248 млн. евро заради неспазване на правилата, потвърдиха от Министерството на земеделието. 

Предупреждението за 60 милиона евро финансови корекции вече е официално получено в земеделското министерство. Причината – държавата не е спазила европейските правила за разпределяне на парите, като половината от тях са по директните плащания за обработваеми площи, останалата половина по Програмата за селските райони, предаде БНР.

Единствената възможна реакция на агроведомството в случая е поисканата отсрочка от три години за плащане на 60-те милиона евро. 

Брюксел предупреждава и за санкции за още 248 милиона евро. Това наказание е свързано отново с общинските мерки и по-точно с взетите аванси за одобрени проекти през миналата година. Процедурата още не е приключила и българските чиновници ще се опитат да убедят европейските си колеги, че прилагането на мерките е било според правилата. От министерството не успяха да уточнят кога ще приключат процедурите и кога ще е ясна окончателната сума, която България ще загуби.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *