Новини

БСК разработва проект за система за оценка на компетенциите на работната сила

Целта е да се подпомогнат процесите на управление на човешките ресурси в предприятията

Българска стопанска камара е изпълнител на проект “Разработване и внедряване на информационна система за оценка на компетенциите на работната сила по браншове и региони” на Оперативна програма “Развитие на човешките ресурси” 2007-2013, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд и Европейския фонд за регионално развитие. 

Целта на Информационната система за оценка на компетенциите на работната сила (ИСОК) е повишаване на адаптивността, ефективността и балансиране на търсенето и предлагането на пазара на труда чрез изграждане на система за оценяване на компетенциите на работната сила на браншово и регионално ниво. 

Специфични цели по проекта са:
– Анализ и дефиниране на изискванията към компетенциите на работната сила при отчитане на европейските, национални и браншови изисквания и стандарти;
– Изграждане на браншова и регионална референтна мрежа и информационна система за оценяване и актуализиране на компетенциите на работната сила, съобразно настоящите и бъдещи потребности на пазара на труда;
– Подобряване на координацията и информационния обмен между националните, браншови и регионални структури на работодателите и синдикалните организации и отговорните държавни институции при оценяване на компетенциите на работната сила;
– Национално признаване и създаване на предпоставки за интегриране на информационната система за оценяване на компетенциите на работната сила в бъдещото електронно правителство за повишаване на адаптивността, ефективността и балансиране на търсенето и предлагането на работна сила.

От системата ще се възползват работодатели, заети, безработни лица, учащи, специалисти и консултанти по управление на човешки ресурси, образователни и държавни институции, социални партньори и др. 

ИСОК е качествено нов, самостоятелен продукт, предназначен да подпомага процесите на управление на човешките ресурси в предприятията, базиран върху компетенциите. Системата ще дава възможност за тестване на компетенциите, ще генерира статистика, полезни за обработка данни, в помощ на анализирането и прогнозирането на нуждите на пазара на труда от рабона сила с определени квалификации, уменеия и компетенции, ще дава достъп до различни национални и европейски системи и проекти в сферата на образования, квалификация и пазара на труда.

Устойчивото развитие на ИСОК изисква създаване на национална мрежа от структурни звена на национално, секторно и регионално ниво, които да обменят и актуализират информация, да инициират мерки, да партнират и функционират в рамките на интегрирана система. 

Структурните звена на Националната референтна мрежа (НРМ) включват Национален съвет за оценка на компетенциите, Секторен консултативен съвет и Регионален център за оценка на компетенциите. 

„Оценител на компетенции“ е ключова професионална роля в управлението на човешките ресурси. След приключване на обучението оценителите ше могат да проектират, анализират и оценяват длъжностите в компанията, както и да разработват компетентностни модели и внедряват компетентностния подход в разични области на управлението на очвешките ресурси. 

Участието на предприятията в проекта им осигурява ползване на ноу – хау, работеща технология, методи и инструменти, достъпни чрез ИСОК за разработване на компетентностни модели; достъп до дигитални бази данни и информация в ИСОК, обучения на спецалисти и мениджъри от предприятието по ключови компетенции, обучение и сертифициране на оценители на компетенции от предприятието, консултиране и обучение на работното място. 

Ефектите за предприятието са:
– повишаване на личната и организационната ефективност и производителност;
– нарастване на възвръщаемостта на инвестициите;
– повишаване удоволетвореността, мотивацията и ангажираността на работещите;
– намаляване разходите за подбор и съкращаване срока за адаптиране на новопостъпили работници и служители;
– намаляване на текучеството и създаване на условия за задържане на ключови и способни служители 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *