НовиниУслуги

България и Румъния ще си сътрудничат в областта на околната среда

Двете страни ще работят по въпроси от Натура 2000, управление на отпадъците, изменение на климата

Правителствата на България и Румъния подписаха Съвместна декларация между Министерството на околната среда и водите и румънското Министерство на околната среда и горите за сътрудничество в областта на околната среда и устойчивото развитие.

Министър Нона Караджова и румънският и колега Ласло Борбли  постигнаха споразумение, което да актуализира принципите, заложени в споразумението от 1991 г., и да отговаря на новите предизвикателства пред страните като членки на ЕС и НАТО. В него ще бъдат заложени всички теми от взаимен интерес като Натура 2000, управление на отпадъците, изменение на климата, устойчиво развитие и др, съобщиха от прсценъра на ековедомството.

Според документа двете страни ще работят съвместно по европейската Директива за морската стратегия, като отчитат спецификата на Черно море и неговата екосистема, както и обстоятелството, че между черноморските страни само България и Румъния са членки на ЕС, ангажирани с прилагането на високите изисквания и стандарти на директивата.

От 31 октомври до 2 ноември т.г. ще се проведе и предварителна работна среща на експертно равнище във Варна за изготвяне на проект на програма за съвместни действия за постигане на желания статус за опазване на Черно море. Двамата министри назначиха и съвместно заседание на 17 ноември т.г. по Споразумението за сътрудничество между двете министерства в областта на водите, подписано през 2004 г., с цел неговият обхват да бъде разширен за съвместна работа и по европейската Директива за наводненията.

На срещата е договорено също в периода  31 октомври – 2 ноември т.г. в Русе да бъде възобновена работата на двустранната работна група  по Съвместната система за мониторинг на качеството на атмосферния въздух в граничните български и румънски градове по Долен Дунав. След повече от тригодишно прекъсване ще се потърсят решения за оптимизиране на автоматичните станции за мониторинг на въздуха и предаването на данните между двете страни в реално време. Двамата министри заявиха съвместно намерение да бъде ускорено изпълнението на всички стартирали проекти в рамките на Дунавската стратегия.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *