ЗемеделиеНовини

България няма да постави таван на директните плащания на площ

От 2014 г. ще започне да се прилага намален акциз на горивото за земеделски цели

Най-вероятно България няма да постави таван на директните плащания на площ, но ще намалява процентно субсидиите, които годишно надхвърлят 150 хил.евро за стопанство. Това стана ясно по време на работна среща на асоциацията на зърнопроизводителите с ръководството на министерството на земеделието, депутати и експерти, която се провежда в Арбанаси, съобщава Farmer.bg.

През новия програмен период размерът на директните плащания ще бъде намаляван с 5% за стопани, получаващи годишно над 150 хил. евро. Целта е така да се балансира бюджетът и субсидиите да стигнат до повече производители, поясниха експерти.

Бюджетът за програмата за селските райони в следващия програмен период е намален с около 20% и това налага да се създаде по-синтезиран вариант с цел повишаване на усвояемостта.

По думите на земеделския министър Димитър Греков самите мерки вероятно ще бъдат одобрени от Брюксел през май, а реалното им прилагане ще бъде възможно най-рано август-септември. Така министърът опроверга прогнозите на заместника си Явор Гечев, че още през май ще бъде пусната първата мярка за подпомагане на младите фермери.

Известно е, че 2014 г. ще бъде преходна година за директните плащания и те ще се прилагат като досега. От 2015 г. ще бъдат включени и схемите за зелени дейносит и за обвързаното плащане с производството.

Най-важната новина за всички земеделски производители е, че от 2014 г. ще започне да се прилага намален акциз на горивото за земеделски цели, като все още не е уточнено дали това ще стане по прилагания преди години механизъм или с ваучерна система.

На въпрос на зърнопроизводителите за изплащането на европейските средства на площ за 2013 г. През октомври 2013 г. министър Греков обясни, че плащането най-вероятно ще стане на два транша. Информация за одобрените планове ще бъде получена на по-късен етап, като експертите не се ангажираха с конкретна дата.

Приемането на Закон за браншовите организации в земеделието също бе една от основните теми в дневния ред на срещата. Проектът на закона ще бъде съгласуван и обсъден с браншовите организации в следващите седмици. Междувременно министър Греков обеща на сайта на МЗХ да се публикува списък с всички легитимни организации от сектор „Земеделие“.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *