Във ВиК сектор са инвестирани 2 млрд. лв европари
За реформи са нужни поне 13 млрд. лв, стана ясно от представената Национална водна стратегия
Към момента вложените в проекти от ВиК сектора евросредства са 2 млрд. лв. За подобряване на амортизиралата водна инфраструктура и изграждането на нова обаче са нужни между 13 млрд. лева и 43 млрд. лева, в зависимост от качеството на услугите, което може да се постигне.
Това стана ясно по време на общественото обсъждане на Националната водна стратегия, представени от министъра на околната среда и водите Нона Караджова.
Част от дългосрочните цели са гарантирано осигуряване на вода за населението и бизнеса, подобряване на ефективността при потреблението, намаляване на риска от наводнения и поддържане на нивото на водните ресурси в страната. Хоризонтът на документа е 2035 г. и предвижда ясно определяне на собствеността и отговорностите на институциите за всяко водно съоръжение в страната.
Необходимо е да се намалят преразпределителните функции на държавата (ниски данъци), а ДКЕВР да ограничава максимално нивото на цени на услугите, независимо от нуждите на сектора. В момента съществува и неясна тарифна политика в хидроенергетиката и хидромелиорациите.
Според решенията, залегнали в Стратегията е необходимо да се засили ролята на държавата при управлението, координацията и контрола на най-важните водностопански съоръжения, да се постави ясно разграничение за собственост, оператори и контрол на язовирите и да се реши проблемът с безстопанствеността.
Към момента водната ни инфраструктура е силно ампортизирана – изградена преди 30 – 60 г. или разрушена, а значителна част нея във връзка с европейски изисквания не е изградена, стана ясно от презентацията на министър Караджова. По думите й България ще настоява за 2.95 млрд. евро финансиране за водния сектор през следващия програмен период.
Председателят на Българската асоциация по водите Иван Иванов предложи за регулирането на цените на водата да се създаде специална комисия, отделна от енергийния регулатор.
Проектът на Национална стратегия за управление и развитие на водния сектор е разработен на основание на Закона за водите. Документът, който отразява визията на правителството за развитието на сектора, е публикуван на вниманието на обществеността на интернет страниците на петте министерства, участвали в изработването му, за отразяване на писмени мнения, препоръки и бележки от заинтересованите страни.
След като общественото обсъждане приключи и постъпилите конструктивни забележки и препоръки бъдат отразени в текста на стратегията, на 23 април предстои да заседава Висшият консултативен съвет по водите – консултативен орган към министъра на околната среда и водите, който ще се запознае с разискваните днес коментари и предложения – обяви заместник-министър Ивелина Василева.
След това окончателният вариант на стратегията ще бъде отново публикуван на страницата на МОСВ, което координира процеса, и ще стартира междуведомствено съгласуване, за да бъде стратегията приета до края на месец май от Министерския съвет, след което ще влезе за обсъждане в парламента. Едва след като документът бъде приет от Народното събрание, ще се пристъпи към необходимите законови промени, за да бъдат постигнати заложените цели.