Децата в България с най-голям риск от бедност
Рискът от бедност за децата намалява, когато нивото на образование на родителите им е високо
В Европейския съюз, децата са изложени на по-голям риск от бедност или социално изключване, отколкото останалата част от населението, съобщава Евростат, цитирани от Europe.bg. През 2011 г. 27% от децата на възраст по-малко от 18 години са били изложени на риск от бедност или социално изключване в ЕС27, в сравнение с 24% от възрастните (на възраст 18-64) и 21% от възрастните хора (на възраст 65 и повече години). Хората, изложени на риск от бедност или социално изключване са тези, които са най-малко в една от следните три категории: най-изложени на риск от бедност, тежко материално лишени или живеят в домакинства с много ниска работна натовареност.
В по-голямата част от държавите-членки, децата са по-засегнати от най-малко една от трите форми на бедност или социално изключване, отколкото другите две възрастови групи. През 2011 г. най-висок дял на тези, които са на възраст по-малко от 18, които са били изложени на риск от бедност или социално изключване са регистрирани в България (52%), Румъния (49%), Латвия (44%), Унгария (40%) и Ирландия ( 38% през 2010 г.) и най-нисък в Швеция, Дания и Финландия (16%), следвани от Словения (17%), Нидерландия (18%) и Австрия (19%).
При по-подробно разглеждане на паричната бедност, почти половината от всички деца, чиито родители са имали ниско образование са в риск от бедност в ЕС-27 през 2011 г., в сравнение с 22% от децата, които живеят с родители, които са със средно образование (в най-горната степен на средното образование) и 7% от децата с родителите с висше образование.
Във всички държави-членки, рискът от бедност за децата намалява, когато нивото на образование на родителите им е високо. Най-големите разлики между делът на децата в риск от бедност, които живеят по-ниско и по-високо ниво на образование домакинство са регистрирани в Румъния (78% от децата в домакинство с ниско ниво на образование, в сравнение с 2% в домакинството с високо ниво на образование) , Чешката република (76% и 5%), Словакия (77% и 7%), България (71% и 2%) и Унгария (68% и 3%), а най-малките разлики са в Дания (17% и 5 %) и Финландия (24% и 6%).