Договорени са над 140% от бюджета за подобряване и развитие на инфраструктурата за питейни и отпадъчни води
Септември и Силистра започват проекти за изграждане на пречиствателни станци с пари по ОП „Околна среда“
В Септември и Силистра започва изграждането на пречиствателни станции, финансирани по ОП „Околна среда“. Министърът на околната среда и водите Нона Караджова подписа вчера договори с кметовете на населените места, с което даде старт на прекетите.
Проектът на община Септември е на стойност 9 млн. лв. След изпълнението на проекта 10 300 жители ще бъдат свързани към пречиствателна станция. Освен екологичните ползи за града, реализацията му ще донесе и много социални и икономически ползи за региона. С рехабилитацията на ВиК мрежата ще се повиши ефективността на водоснабдителната и канализационната мрежа, ще се подобри качеството на питейната вода, ще се спестят водни ресурси, ще бъдат осигурени нови работни места.
От ековедомството отчитат, че по приоритетна ос 1 на програмата – „Подобряване и развитие на инфраструктурата за питейни и отпадъчни води в населени места”, са договорени близо 3,524 млрд. лв. (140,31 % от средствата за сектора). От тях са изплатени над 423 млн. лв. В изпълнение са 126 проекта на стойност 3,364 млрд. лв.