До есента трябва да имаме ОП "Образование и наука"
Външното оценяване ще се превърне в инструмент за поправяне на кривиците, смята министър Игнатов
До септември Министерството на образованието, младежта и науката трябва да подготви самостоятелна оперативна програма „Наука и образование“. Това каза в парламента министърът на образованието, младежта и науката Сергей Игнатов, предаде БТА.
Той коментира критиките на Европейската комисия в проектодоклада на Брюксел, в който се оценява изпълнението на Конвергентната програма и на Националната програма за реформи.
Според него те не са унищожителни, а се дава висока оценка на финансовата дисциплина на България.
По въпроса за външното оценяване на учениците, Игнатов смята, че е необходимо време, за да се превърне то в инструмент за поправяне на „кривиците“ в системата.
Вчера парламентът подкрепи на първо четене реформата в средното образование. Според законопроекта основното образование от I до VII клас се дели на начален етап от I до IV клас и прогимназиален – от V до VII. Както и сега учениците ще се явяват на изпити за външно оценяване след четвърти и седми клас, като външното оценяване след седми клас е обединено с изпитите за вход към гимназиите.
Средното образование, което е от VIII до XII клас също е разделено на два етапа. Първият гимназиален етап е от VIII до X клас включително. След завършен десети клас учениците отново се явяват на външно оценяване. Вторият гимназиален етап е от XI до XII клас, след което учениците се явяват на държавни зрелостни изпити, съобщава mediapool.
Учениците, които през учебната 2012-2013 година са в VII клас, ще приключат обучението си по старите програми и планове, но ще имат завършено основно образование. Досега основното образование се придобиваше след завършен VIII клас. Амбицията на образователното министерство е поетапно да бъде въведена целодневна форма на обучение за учениците до седми клас. Засега са обхванати първокласниците и второкласниците.
През учебната 2013-1014 година по новите програми и планове ще започнат да учат учениците, които са в първи, пети и осми клас и в продължение на няколко години поетапно ще бъдат обхванати учениците от всички класове. Всички в заварено положение ще продължат обучението си по програмите и плановете, по които са приети.
Училищата също са разделени на няколко вида, според новия закон. Началните са за ученици от първи до четвърти клас, основни – от първи до седми клас включително, гимназии – от осми до XII клас, средни – от първи до XII клас. Прави се изключение за по-малките населени места и се допуска образуването на обединени училища от първи до десети клас.