Дунавската стратегия е на финалната права
До 2013 г. към нея ще се насочат 100 млрд. евро.
Прилагането на Дунавската стратегия се очаква да започне през януари 2011 г.. „Въпреки че тя няма да бъде придружена от допълнително финансиране от ЕС, за региона вече е осигурена значителна сума по линия на голям брой програми на ЕС”, съобщи министърът на регионалното развитие Росен Плевналиев пред журналисти. Днес беше даден старт на информационна кампания за стратегията.
Така аа периода 2007-2013 г. само от политиката на сближаване – Европейски фонд за регионално развитие, Кохезионен фонд, Европейски социален фонд се отпускат 100 млрд. евро..
Българската стратегия официално ще бъде одобрена през пролетта на 2011 г. от Европейския съвет. „Но ние няма да чакаме – България е готова, има приоритети, ясна визия. Ползите, които ние формулирахме, са възможност за преодоляване на социално-икономическите различия, създаване на устойчиви партньорства. Целим България да влезе в общия дневен ред на кохезионната политика за периода 2014-2020 година“, каза министърът.
Стратегията включва подробен план за действие, който се основава на четири стълба – създаване на връзки за региона на река Дунав, укрепване, опазване на околната среда, постигане на благосъстояние. Тя е безсрочна, но включва редица ограничения във времето и конкретни цели. Например товарният транспорт по Дунав трябва да се увеличи с 20 % до 2020 година. До 2013 г. всички граждани на ЕС в региона трябва да имат достъп до широколентов високоскоростен интернет.
Регионът по река Дунав обхваща части от 8 държави-членки на ЕС – Германия, Австрия, Унгария, Чешка република, Словашка република, Словения, България, и Румъния и 6 държави, които не членуват в Съюза – Хърватия, Сърбия, Босна и Херцеговина, Черна гора, Украйна и Молдова.