ЗемеделиеНовини

ЕК одобри три програми за развитие на селските райони

Одобрение получиха предложените от Дания, Полша и Австрия планове.

Европейската комисия одобри първите три от 118 програми за развитие на селските райони (ПРСР), насочени към подобряване на конкурентоспособността на селскостопанския сектор в ЕС, опазване на ландшафта и климата и укрепване на икономическата и социалната структура на селските общности в периода до 2020 г., съобщава Рапид.

През периода 2014 — 2020 г. 118-те многогодишни програми, които ще се изпълняват на национално или регионално равнище, ще бъдат подкрепени от ЕС с 95,6 млрд. евро от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони и ще привлекат допълнително финансиране от национални, регионални и частни източници. Освен одобрените днес програми — националните ПРСР на Дания, Полша и Австрия, до края на годината ще бъдат приети още 6 програми. Общо те са на стойност над 20 млрд. евро.

Една от най-силните страни на нашата концепция за развитие на селските райони е, че тя има 6 приоритета, но всяка държава членка или регион могат да изготвят програми, които са съобразени с тяхното положение. Днес виждаме добри примери за това — програмата на Полша има за цел да бъдат открити повече от 22 000 работни места, да се осигури инвестиционна подкрепа за близо 200 000 земеделски стопанства и да бъдат създадени около 1800 групи производители, каза Комисарят по земеделие и развитие на селските райони Фил Хоган .

Дания поставя акцент върху насърчаването на иновациите — тя иска да създаде почти 1000 „зелени“ работни места, да удвои площите, използвани за биологично земеделие, и да инвестира в екологосъобразни земеделски практики.

В Австрия особен приоритет ще имат въпросите, свързани с околната среда и климата — целта е при управлението на повече от 80% от земеделските земи да се опазва и подобрява биоразнообразието и да се осигурят възможности за обучение на над 600 000 земеделски стопани, както и да се подобрят услугите, например достъпът до широколентов интернет, за около половината от населението в селските райони.

 

 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *