ЕК подкрепя сектора на сигурността
Новите мерки целят изграждането на истински вътрешен пазар в сферата на сигурността.
Националната сигурност е първото задължение за всяка държава или по-общо за всяко общество. Комисията, загрижена от терористичната атака на бургаското летище от 18 юли 2012 г. и предлага нови мерки за укрепване на отрасъла на сигурността в ЕС.
Конкретното предложение на ЕК е да се постигне истински вътрешен пазар на сигурността посредством:
• хармонизиране на стандартите и процедурите за сертифициране на технологиите в областта на сигурността
• по-добро използване на полезните взаимодействия между (гражданската) сигурност и научните изследвания в областта на отбраната
• новаторски схеми за финансиране, като например доставки на развойни продукти, с цел изпитване и валидиране на резултатите от изследователските проекти в областта на сигурността в ЕС,
• и ще въведе проверки на въздействието върху обществото на новите технологии в областта на сигурността по време на научните изследвания.
Европейските държави имат водещо значение в световната отбранителна индустрия. Стойността на отбранителната индустрия в ЕС е между 26 и 36,5 милиарда евро, като в отрасъла са заети около 180 000 души.
Все пак най-голямата слабост на отбранителната индустрия в ЕС е нейната фрагментарност, която може би се дължи и на липсата на обща отбранителна политика. Съвместните проекти между няколко европейски държави в областта сигурността, като многоцелевият изтребител Eurofighter например са по-скоро изключение, отколкото обичайна практика. Но дори и този проект е доста скъп в сравнение на някои американски алтернативи. В този контекст европейската отбранителна индустрия е заплашена на загуба на конкурентоспособност особено що се отнася до американския военнопромишлен комплекс.
В този ред на мисли приоритет в предложението на Комисията е преодоляването на фрагментарността на пазара чрез хармонизиране на стандартите и процедурите за сертифициране на технологиите в областта на сигурността. Освен това ЕК подкрепя по-доброто взаимодействие между гражданската сигурност сигурност и научните изследвания в областта на отбраната. ЕК ще въведе нови опростени схеми за финансово подпомагане на научните изследвания в сектора.
По всичко личи, че тези мерки са крайно недостатъчни, за да се подкрепи сектора на сигурността. И все пак в тази област Комисията не може и по-скоро няма право да направи повече. Отбранителната политика е чувствителна висша политика, която е най-съществения прерогатив за отделната държава. Докато самите държави не поемат инициативата, секторът на сигурността ще продължава да губи своята конкурентоспособност.
Автор: Добрин Станев