ЕК призовава за съсредоточаване върху социалните инвестиции
Предлагат се насоки за държавите членки как най-успешно да използват финансовата подкрепа от ЕС
Европейската комисия отправи призив към държавите членки да отредят приоритет на социалните инвестиции и да модернизират своите социални системи. Това означава по-добре функциониращи стратегии за активно приобщаване и по-ефикасно и ефективно разходване на бюджета в социалната сфера. Призивът е отправен чрез съобщението относно социалните инвестиции за растеж и сближаване, което Комисията прие току-що, предаде Рапид.
В съобщението се предлагат и насоки за държавите членки как най-успешно да използват финансовата подкрепа от ЕС, по-специално от Европейския социален фонд, за постигането на набелязаните цели. Чрез европейския семестър Комисията ще следи отблизо резултатите, които постигат системите за социална закрила на отделните държави членки, и ще изготви, ако е необходимо, препоръки за отделните държави.
Социалните последици от настоящата финансова криза са много сериозни. Пакетът за социални инвестиции, току-що представен от Комисията, дава на държавите членки насоки за по-ефективни и ефикасни социални политики в отговор на сериозните предизвикателства, пред които са изправени в момента. Сред тях са големите финансови затруднения, увеличаващата се бедност и социална изолация, както и рекордната безработица, особено сред младите хора. От друга страна се прибавят предизвикателствата на застаряващите общества и по-малобройното население в трудоспособна възраст, които подлагат на изпитание устойчивостта и адекватността на националните социални системи.
Пакетът за социални инвестиции включва препоръка на Комисията за борба с детската бедност, в която се призовава за интегриран подход към съобразените с децата социални инвестиции. Инвестициите в децата и младите хора са особено ефективно средство за изкореняване на предаваните от поколение на поколение бедност и социална изолация и за увеличаване на възможностите на по-късен етап в живота.
Пакетът за социални инвестиции представлява рамка на интегрираната политика, в която се отчитат социалните, икономическите и бюджетните различия между държавите членки. Вниманието е съсредоточено върху:
– Осигуряването на гаранции, че системите за социална закрила отговарят на нуждите на хората в критични моменти от техния живот. Необходимо е да се направи повече, за да се намали рискът от социален срив и по този начин да се избегнат по-големи социални разходи в бъдеще.
– Опростените и по-добре насочени социални политики за осигуряване на адекватни и устойчиви системи за социална закрила. При съпоставими или по-малки бюджети някои държави постигат по-добри социални резултати от други, като така доказват, че разходването на средства за социална политика може да бъде и по-ефективно.
– Подобряване на стратегиите за активно приобщаване в държавите членки. Достъпните и качествени грижи и образование в детска възраст, превенцията на преждевременното напускане на училище, обучението и съдействието при търсене на работа, подпомагането на жилищното настаняване и достъпните здравни грижи са сфери на политиката, които имат силно изразено измерение на социални инвестиции.