Новини

ЕК призова за ускоряване на действията по Дунавската стратегия

Две години след началото на Стратегията на ЕС за Дунавския регион, Комисията представи първия доклад за напредъка по нея

Правителствата на страните от Днавския регион трябва да изпълнят политическите си ангажименти, като отдадат приоритетно значение на Стратегията във всички съответни сфери на политиката. Това се казва в доклад на Европейската комисия за Стратегията на Европейския съюз за региона на река Дунав. Документът насърчава 8-те държави – членки на ЕС, както и Хърватия да включат Стратегията в плановете си за следващото поколение от програми по регионалната политика за периода 2014-2020 г.

Макрорегионът на река Дунав включва 14 държави, 8 от които са членки на ЕС. В доклада е разгледано подробно как чрез многобройни общи проекти и инициативи държавите вече са успели да изградят конкретните параметри на сътрудничество.

Акцентите в доклада са поставени върху конкретния напредък по четири основни аспекта от Стратегията: създаване на връзки в региона на река Дунав, опазване на околната среда, постигане на благосъстояние и укрепване на региона на река Дунав.

В доклада се заявява, че Стратегията на ЕС за региона на река Дунав (EUSDR) е била от полза за създаване на изключително важна дългосрочна структура за сътрудничество и е довела до ясен политически ангажимент между партньорите по нея. Формулирани са и ясни препоръки за бъдещето развитие: той призовава държавите – членки на ЕС, да включат Стратегията в новото поколение от програми по регионалната политика за периода 2014 – 2020 г.

Докладът насърчава правителствата да използват наличните източници на финансиране по-ефективно и да ги съчетават: европейските структурни и инвестиционни фондове, „Хоризонт 2020″, „COSME“ и механизма за свързване на Европа.

От ЕК приканват 14-те участващи държави да осигурят на национално ниво структури с необходимите човешки и финансови ресурси, за да се изпълнят приоритетите от Стратегията за региона на река Дунав, както и правителствата от ЕС да работят за изпълнението на целите от Стратегията в рамките на секторните срещи на Съвета на министрите (например министрите от ЕС на транспорта, околната среда, научните изследвания и вътрешните работи).

В доклада са посочени някои нови проекти и е описано подробно как Стратегията дава импулс в разгръщането на съществуващите инициативи чрез сътрудничество и комбинирано използване на различни източници на финансиране. Това допринася за изпълнението на дългосрочната стратегия на ЕС за растеж („Европа 2020″).

 

 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *