НовиниОколна среда

ЕК ще помага на България да изпълни изискванията за устойчиво управление на отпадъци

Ще се създадат пътни карти с практически препоръки за ефективно прилагане на законодателството на ЕС в тази област

Европейската комисия ще помогне на няколко европейски държави да оптимизират своите политики за отпадъците чрез адаптирани пътни карти с практически препоръки за ефективно прилагане на законодателството на ЕС в тази област. Европейската агенция за околната среда (ЕАОС) публикува задълбочен анализ на постиженията в управлението на битовите отпадъци в ЕС през изминалото десетилетие.

„Редица държави членки продължават да разчитат твърде много на депонирането на отпадъци в разрез с нашите усилия за по-ефективно използване на ресурсите в Европа. Заравянето на отпадъци е огромна загуба на ценни материали и изпусната възможност за създаване на повече работни места и икономически растеж и за ограничаване на въздействието на отпадъците върху човешкото здраве. В настоящия икономически климат трябва да намерим начини за подобряване на управлението на отпадъците и да го използваме за създаване на заетост и намаляване на натиска върху природните ресурси.“, каза комисарят по въпросите на околната среда Янез Поточник. 

Въпреки значителния напредък в ЕС по отношение на управлението на отпадъците и прилагането на законодателството за отпадъците в повечето държави членки са необходими допълнителни подобрения.

В пътните карти се подчертава нуждата от подобряване на управлението на битовите отпадъци чрез икономически инструменти, като например данъци и забрани върху сметищата и изгарянето на отпадъци, схеми за отговорност на произвеждащите отпадъци, както и стимули за насърчаване на предотвратяването, повторното използване и рециклирането на отпадъци (например схеми от типа „плащаш, за това което хвърляш“). Сред останалите препоръки в пътните карти са подобряване на надзора и статистиката, увеличаване на разделното събиране на отпадъци, по-добро управление, актуализиране на стратегиите за управление на отпадъци и мерки за засилване на участието на обществеността.

Отбелязва се също така, че бъдещите инвестиции в управлението на отпадъци трябва да бъдат насочени предимно към предотвратяването, повторното използване, рециклирането и компостирането на отпадъци, които са посочени като приоритети в Рамковата директива за отпадъците. Тази препоръка отразява многогодишната финансова рамка за 2014-2020 г., в която според новите предварителни условия за финансиране на проекти по структурните фондове на ЕС проектите трябва да са съобразени с приоритетите в областта на отпадъците и да помагат на държавите членки да изпълняват правно задължителните цели на ЕС, като например целта за рециклиране на 50 % от битовите отпадъци.  

Комисията планира да проведе допълнителни семинари за управлението на битови отпадъци в други държави членки в сътрудничество с Европейската агенция за околната среда. Националните планове за управление и програми за предотвратяване на отпадъците, които трябва да бъдат довършени и изпратени до Комисията от държавите членки до декември 2013 г., ще бъдат анализирани задълбочено.

Започна също процес за преразглеждане на правно обвързващите цели до края на 2014 г., включени в законодателството на ЕС за отпадъците. Процесът може да доведе до предложения за засилване на съществуващите цели, за да се повиши ресурсната ефективност.  

 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *