НовиниФинанси

ЕП: Еврофондовете могат да противодействат на кризата

Депутатите гласуваха резолюция в подкрепа на кохезионната политика

Достъпът до регионалните фондове на ЕС трябва да бъде по-гъвкав, за да се подпомогне устойчивото развитие в районите, засегнати от кризата. Това се посочва в резолюция на Европейския парламент, която беше приета с мнозинство от 609 гласа.

Според документа финансовата помощ за европейските региони трябва да се подобри. Парите, които се отделят за икономическото им развитие за периода 2007 г. – 2013 г. достигат 54.7 млрд. евро. До сега финансирането дава добър резултат и продуктивността на тези региони се е повишила. Кризата обаче забавя процеса, смятат евродепутатите.

Друг акцент в резолюцията е подкрепата за малките и средни предприятия в ЕС. Те трябва да получат финансови стимули в размер на 55 млрд. евро за програмния период 2007 г. – 2013 г. Мерките, които страните членки взимат в полза на малкия бизнес, трябва да са дългосрочни и да бъдат насочени към подобряване на иновациите и трансфера на технологии.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *