НовиниФинанси

ЕСП: Продължават да съществуват грешки във всички основни разходни области

Одитните констатации и становища на ЕСП са насочени към подобряването на финансовото управление на ЕС

Европейската сметна палата (ЕСП) публикува вчера годишния доклад относно бюджета на ЕС за финансовата 2012 г. ЕСП призовава за преосмисляне на правилата на ЕС за разходване на средства и препоръчва да се опрости нормативната рамка. Вероятно програмният период 2014—2020 г. ще продължи да бъде по-скоро ориентиран към разходите — насочен към разпределяне и разходване на бюджета на ЕС — отколкото да се фокусира върху планираните ползи.

За бюджета на ЕС като цяло ЕСП изчислява вероятния процент грешки за извършените през финансовата 2012 г. разходи на 4,8 % (за 2011 г. този процент е 3,9 %). През 2012 г. всички области на оперативни разходи са съществено засегнати от грешки. Изчисленият процент грешки не е количествено изражение на случаите на измама или на разхищение на средства. Той представлява прогнозна стойност за средствата, които не е следвало да бъдат изплатени, тъй като не са били използвани в съответствие с приложимото законодателство. Като типични грешки могат да се посочат изплащането на средства на бенефициенти или проекти, които не са допустими за финансиране, или закупуването на услуги и стоки и извършването на инвестиции без съответно прилагане на правилата за обществените поръчки.

През 2012 г. ЕС е изразходил 138,6 милиарда евро, от които около 80% се управляват съвместно от Комисията и държавите членки. ЕСП отправи критики към държавите членки за случаите, в които те са разполагали с достатъчно налична информация за разкриване и коригиране на грешките, преди да поискат възстановяване на средствата от бюджета на ЕС. Правилата за текущия разходен период 2007—2013 г. не предоставят много стимули за държавите членки да използват системите за финансово управление по-ефективно. При разходите в областта на сближаването например некоректните заявления за разходи могат просто да бъдат оттеглени и заменени, без да се изгуби финансирането от бюджета на ЕС.

Одитните констатации и становища на ЕСП са насочени към подобряването на финансовото управление на ЕС. Ето защо ЕСП препоръчва те да бъдат взети предвид изцяло при оформянето на правилата за управлението и контрола на финансовата рамка за периода 2014—2020 г.

 

 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *