ИАРА дава 1,3млн.лв за мидена ферма
Средствата по ОП Рибарство са за разширение и модернизация на две мидени полета
Изпълнителна агенция по рибарство и аквакултури (ИАРА) подписа договор по проект за модернизация и разширяване на ферми за отглеждане на черна култивирана черноморска мида, съобщиха от агенцията.
Общата стойност на инвестицията е 2 256 836 лв. Размерът на одобрената безвъзмездна финансова помощ е 1 345 101 лв. – 60% от одобрените инвестиционни разходи.
Изпълнението на проекта предвижда изграждането на две нови мидени полета на територията две съществуващи мидени ферми, собственост на бенефициента. Едното поле ще се състои от седемнадесет броя линии и ще бъде разположено в мидена ферма „Св. Агалина”. Второто поле ще бъде с тринадесет броя линии и ще бъде изградено на територията мидена ферма „Мириус”. И двете ферми се намират в района между гр. Созопол и гр. Приморско.
За модернизация на технологичния процес с цел повишаване на производствените възможности, намаляване на ръчния труд и повишаване на качеството на продукцията, инвеститорът предвижда и закупуването на обслужващ кораб, както и на технологични машини за изваждане на чорапите, за раздробяване, почистване и сортиране на мидите.
От двете нови мидени полета планират производството на 1040 т. черна култивирана черноморска мида, годишно.
Бенефициентът предвижда с този проект да осигури 7 нови работни места. Срокът за реализацията му е 12 месеца.