Новини

Младежи ще могат да усвоят над 230 млн. лв в следващите две години

От 2008 г. младежката безработица се е увеличила с близо 15 000 души

Малко над 230 млн. лв. ще бъдат насочени към младежи до 25-годишна възраст в следващите 2 г., за да си намерят работа. За 2014-2015 г. само от ЕС България ще получи над 110 млн. евро, 55 млн. ще са от Европейския социален фонд и още толкова от други източници. През 2014 г. 61 млн. евро ще се ползват за търсене на заетост за младежи. Това съобщи заместник-министърът на труда и социалната политика Росица Янкова на дебат на в. „24 часа“ „Хора за работа“ в Стара Загора, който се проведе в края на миналата седмица.

„От 2008 г. младежката безработица се е увеличила с близо 15 000 души. През януари-октомври 2013 г. регистрираните младежи до 25 г. без работа са 35 463. С тези над 29 г. стават 73 000. Така близо 20,3% от регистрираните безработни са млади хора, сочи статистиката. Според Евростат безработните у нас до 25 г. са 28,3%“, обясни Янкова.

Заместник-министър Янкова съобщи, че в първите 6 месеца до 1 г. до младите предприемачи трябва да стои консултант. Тя допълни, че той ще им обясни какво е договор, как се смятат заплати и осигуровки, как се наема работник, какво изисква Кодексът на труда, правилата за безопасност, тънкостите в Закона за защита на конкуренцията, в Търговския закон и т.н. И тогава неусетно консултантът пуска младия предприемач, който вече се е научил да плува. Едва тогава той ще тегли кредит или ще участва в програми за финансиране на бизнеса си“, каза Янкова.

Още от 2014 г. в Ст. Загора, Плевен, Пазарджик, Смолян и Царево дуалното обучение трябва да е факт. Това ще стане по проект на българско-германските центрове за професионално обучение, съобщи изпълнителният директор на държавното предприятие Любов Попова.

Във всеки от 5-те града ще има по една група с хора до 25-годишна възраст, която едновременно ще учи и ще работи. Тип дуално обучение всъщност е започнало в България още през 1995 г. с откриването на първите три българско-германски центъра, припомни Попова. Чак до 2010 г. там са организирали двугодишни курсове, които съчетавали работа и образование в над 20 специалности. Те давали изключително добра практическа подготовка. До края на 2014 г. центровете ще започнат и подготовка на работодатели, които да наемат и обучават младежи от рискови групи. „Ако се подходи избирателно, ефективността при усвояването на отпуснатите средства се повишава изключително много“, обясни Попова.

„Към момента със стажуването до известна степен се осигурява доход на младия човек, но по никакъв начин не се осигурява неговото бъдеще като стаж и осигурителен такъв”, съобщи заместник-министър Янкова. Тя поясни, че поради тази причина с промените в Кодекса на труда е заложено въвеждането на договор, който да е вид трудов договор, така че да може лицето, което е преминало стаж, да му бъде зачетен като такъв.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *