НовиниОбразование

МОН признава за проблем с класирането на сходни проекти

Класирани са три сходни проекта на дружества с нестопанска цел, в чиито ръководства участват едни и същи хора

Министерството на образованието е допуснало пропуски в насоките за кандидатсване и в критериите за оценяване на проекти по оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“, което е позволило да бъдат класирани три сходни проекта на дружества с нестопанска цел, в чиито ръководства участват едни и същи хора, съобщава Mediapool.

В началото на юни министерството започна проверка по сигнал на Национална мрежа за децата заради класирането на три сходни проекта по процедурата „Подкрепа за предучилищното възпитание и подготовка за деца в неравностойно положение“, по която най-често се кандидатства за подкрепа на деца от ромски произход или със специални образователни потребности в детските градини. Общата стойност на финансирането е 20 млн. лева, а подадените проекти са 133.

Повечето от одобрените 62 проекта са на общини. Последните три са на сдружения с нестопанска цел – „Детски свят – щастливо бъдеще“, „Детско царство“ и „Детски усмивки“, заради които е и сигналът. Стойността на всеки един от тях е почти еднаква и е над 499 000 лева, при положение че таванът на финансиране е 500 000 лева.

В насоките за кандидатстване е предвидено, че един кандидат може да участва в процедурата само с едно проектно предложение, но не е поставено ограничение относно броя проекти, в които една организация може да участва като партньор. Според насоките всеки един партньор може да участва в повече от един проект. По този начин е допусната възможността различни участници – НПО и общини, да получат финансиране един път като кандидат (водеща организация) и неограничен брой пъти като партнираща организация. Не е предвидена възможността едни и същи физически лица да стоят зад различни организации. Така, макар формално да не са нарушени условията, се получава порочен резултат – различни правни субекти, но едни и същи личности – което противоречи на замисъла.

Втората група проблеми е свързана със самия процес на оценяване на проектните предложения. Там са констатирани проблеми от различен характер – допуснато е участието на сдружения с нестопанска цел, които са новоучредени и без опит; опитът на членовете на сдруженията поотделно се преценява на базата на автобиография, която според одитния доклад не е надеждно средство за установяване на фактите, заявени в нея; констатирани са нарушения на правилата за включване на наблюдатели в оценъчния процес, както и на правилата за допускане на проекти до оценка след изтекли срокове, а оценителната комисия е приключила с оценката на подадените проектни предложения след определения за това срок.

 

 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *