Наблюдава се спад в нарушенията при обществените поръчки за европрограмите
Най-често срещаните нередности са свързани с подготовката и откриването на процедурите за възлагане на обществени поръчки
Нередности, свързани с подготовката и откриването на процедурите за възлагане на обществени поръчки, както и такива, свързани с провеждането на процедури за възлагане на обществени поръчки, са сред най-често срещаните нарушения при седемте оперативни програми. Това показва анализ от проверките, извършени в рамките на одитите на операциите от Одитния орган през 2013 г.
Анализът цели да бъдат представени най-често срещаните грешки при възлагането на обществени поръчки в рамките на изпълнението на проекти, съ-финансирани със средства от ЕС и да се обърне внимание на бенефициентите за потенциалните пропуски, които могат да допуснат при изпълнението на текущи и бъдещи проекти.
Одитният орган е представил онези нарушения на законодателството от областта на обществените поръчки, за които е установено наличието на финансово влияние на допуснатата грешка и е предложил на съответния Управляващ орган налагането на финансова корекция. Не всяко нарушение на това законодателство има финансови последици за бенефициентите, подчертават в анализа. Необходимостта от коригиране на допуснатата грешка възниква, ако Одитният орган установи засягане на принципите за възлагане на обществени поръчки, а именно принципите за публичност и прозрачност, свободна и лоялна конкуренция и равнопоставеност и недопускане на дискриминация.
Според авторите на анализа информацията за установяваните от Одитния орган типове грешки при възлагането на обществени поръчки би могла да бъде полезна при управлението на рисковете, свързани с изпълнението на проекти, финансирани със средства от Европейския съюз, както и при анализа на подходящите корективни действия, които следва да предприемат бенефициентите, Управляващите органи и Сертифициращите органи, за да предотвратят настъпването на негативни финансови последици.
Сравнението на резултатите с тези от предходната година показват слабо намаляване на общия брой на нарушенията на правилата за възлагане на обществени поръчки, за които Одитният орган е установил наличието на финансово влияние на допуснатата грешка и е предложил на съответния Управляващ орган налагането на финансова корекция. По-сериозно измерение на позитивната тенденция се наблюдава за нарушения като непровеждане на приложимата процедура, разделено възлагане на предмета на поръчката на части, непубликуване на обявлението за обществена поръчка в Официалния вестник на ЕС и донякъде при поставянето на ограничителни условия и изисквания към участниците.
За да се постигне значително намаляване на броя на нарушенията на правилата за възлагане на обществени поръчки е необходимо органите, участващи в процеса по управление и контрол на средствата от ЕС, включително настоящите и потенциалните бенефициенти, да направят самостоятелен анализ на информацията за най-често допусканите грешки и на мерките, които следва да предприеме всеки от тях за предотвратяване на този специфичен тип нередности, смятат авторите на анализа.
Одитният орган препоръчва продължаване и разширяване на обхвата на дейности като организирането на дискусии и форуми между бенефициентите и контролните органи и особено на специализираните обучения в областта на възлагането на обществени поръчки и налагането на финансови корекции.
Пълният документ може да видите тук.