Обмисля се финансиране на университети и направления на база реализацията на студентите на пазара на труда
Практиката ВУЗ-овете да взимат пари за брой приети студенти не е добра, защото по този начин специалностите в университетите стават все повече
В България има университети, които не вършат работата, за която са създадени. Това обяви заместник-министърът на образованието Николай Денков. По думите му трябва да бъде променена системата за финансиране на висшето образование, а именно – ще се финансират университети и направления на база реализацията на студентите на пазара на труда.
Според проф. Денков практиката ВУЗ-овете да взимат пари за брой приети студенти не е добра, защото по този начин специалностите в университетите стават все повече, но те не се справят достатъчно добре. Той обясни още, че в университетите има 52 професионални направления и над 3000 специалности в тези направления. За сравнение- преди 10 години в същите 52 направления е имало 1500 специалности.
Зам.-министър Николай Денков обясни, че в мотивите на промените е записано, че до 2018 г. финансирането за качество на образование ще определя до 50% от общата държавна субсидия. До 2020 г. 60% от държавните пари ще се отпускат за ВУЗ-ове с най-добра реализация на студентите, съобщава Дарик.
„Ако финансирането се обвърже изключително с реализацията на студентите, което включва и качеството на образованието, то тогава цялата система ще се преориентира и ще започне много повече да се гледа какво излиза на изхода, от това, което влиза на входа”, коментира той.
Проф. Денков обясни какво налага промяната в системата за финансиране: „От 1990 г. досега броят на студентите се е увеличил почти три пъти, броят на специалностите през последните 15 години се увели повече от два пъти, голяма част от университетите откриха нетипични специалности само и само да привлекат по-голям брой студенти”.
Николай Денков посочи, че ще има промени и в дефинирането на методиката за финансиране на научни изследвания. Така според Министерството ще се стимулират висшите училища да развиват научно-изследователската си дейност.
„Изследователските висши училища трябва да докажат, че създават съществена научна продукция и по тази причина те са легитимни да получат финансиране за научна дейност. Както от държавния бюджет, така и по програми за развитие, така и по европейските програми. Ако вие сте просто образователен университет, вие просто обучавате вашите студенти, и не получавате финансиране за научна дейност”, обясни той.