НовиниУслуги

ОПАК отговаря на нуждите на бенефициентите и целевите групи

Това сочи Междинната оценка на програмата за периода август – декември 2011 г

Приоритетите на ОПАК са актуални, попадат в обхвата на разгледаните стратегически документи и отговарят на целите на административната и съдебната реформи. Не е идентифицирана необходимост от промяна на стратегията, целите и приоритетите на ОПАК. Това е един от изводите, посочен в Междинната оценка на Оперативна програма “Административен капацитет”, съобщиха от Управляващия орган на програмата. Оценката е съществена в периода август-декември 2011 г, като целта й е да се разработи независим анализ и да се оцени напредъкът и ефективността на изпълнението на ОПАК и съответствието му със заложените в Програмата цели.

Чрез направените изводи се идентифицират основните проблеми по отношение на планирането на процедурите и изпълнението на проектите, както и да даде препоръки за програмирането до края на програмния период и за областите, които биха изисквали подкрепа в следващия програмен период.

След направен задълбочен анализ може да се направи заключение, че приоритетите на ОПАК са актуални, попадат в обхвата на разгледаните стратегически документи и отговарят на целите на административната и съдебната реформи. В този смисъл, макар че е възможно включване на допълнителни дейности, посочени в настоящия доклад, не е идентифицирана необходимост от промяна на стратегията, целите и приоритетите на ОПАК, се посочва в доклада.

Според анализаторите ОПАК успява своевременно да отговори на нуждите на бенефициентите и целевите групи. В този смисъл, програмата покрива и критерия релевантност. Процедурата е ясна и ефективна, но могат да бъдат направени допълнителни оптимизации, както и включване на допълнителни възможности на бенефициентите да обсъждат помежду си проектни идеи. Тя следва подхода „отдолу-нагоре” при идентифицирането на проектни идеи и е препоръчително да продължи да бъде следвана.

До 2010 г. сроковете на фазите набиране и оценка на проекти по процедурите на ОПАК нарастват, като в най-голяма степен това се отнася до процеса на оценка и договаряне. През 2011 г. сроковете намаляват, но с цел допълнителното намаляване на сроковете за оценка и договаряне на проектните предложения, се препоръчват допълнителни обучения/инструкции за външни оценители, участие на експерти от УО като помощник-оценители и председатели и придържане към по-гъвкаво програмиране.

По отношение на напредъка на програмата, на първо място следва да се има предвид, че индикаторите на ОПАК не са добре формулирани. За повечето от тях се препоръчват промени/разширяване на дефинициите и/или актуализиране на целевите стойности. Паралелно, би следвало да се разработи Наръчник за индикаторите, който да включва прецизни дефиниции, източници на информация, логически връзки между макроиндикатори и микроиндикатори и т.н.

Като цяло може да се направи извод, че в случаите, за които има физически напредък и отчетени релевантни разходи, проектите индикират сравнително ефикасно разходване на средствата. Направените изводи по отношение на ефикасността, обаче, не могат да бъдат приети безусловно, поради редица методологични трудности и най-вече заради сравнително малкия брой приключили проекти по ОПАК. Разработването на детайлна методология за отчитане, която да подпомогне бенефициентите в коректното бюджетиране на дейностите би подпомогнало отчитането и на ефикасността на дейностите по програмата, се казва още в оценката.

Какви са най-често срещаните проблеми при бенефициентите и какви са препоръките на експертите, четете в рубрика Анализи.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *