НовиниОбразование

Осем страни в ЕС с намален бюджет за образование

В България средствата за образование се повишават, но са понижени заплатите на учителите и броят на съкратените

Инвестициите в областта на образованието са намалели в 8 от 25 страни-членки Това показват резултатите от проучване, поръчано от Европейската комисия, за въздействието на кризата върху бюджетите за образование от 2010 г. насам.

В Гърция, Италия, Литва, Португалия и Унгария спадът е с повече от 5 %, докато в Естония, Испания, Обединеното кралство (Шотландия) и Полша той е между 1 и 5 %, сочат данните, цитирани от пресслужбата на ЕК. Все пак пет държави от ЕС са увеличили средствата за образование с повече от 1 % – Австрия, Дания, Люксембург, Малта и Швеция, както и немскоговорящата област в Белгия. Германия и Холандия не са предоставили данни за периода след 2010 г.

В другите страни от ЕС тенденциите се различават – някои са увеличили бюджета си през една година и са го намалили през следващата, докато при други е обратно. Белгия (френскоговорящата общност), Ирландия, Кипър, Латвия, Обединеното кралство (Уелс), Словения, Финландия и Франция, както и бъдещият член на ЕС Хърватия са увеличили своя бюджет за образование през 2010 – 2011 г., но са го намалили през 2011 – 2012 г.

Точно обратният е случаят в България, Румъния, Словакия и Чехия, които са намалили бюджета си за образование през 2010 – 2011 г., но са го увеличили през следващия период.

Фламандската общност в Белгия е запазила бюджета си на едно и също равнище през двете години.

В рамките на проучването е анализирано финансирането на всички равнища на образование, от предучилищно до висше образование, в 35 национални и регионални образователни системи. То показва, че през 2011 и 2012 г. заплатите и надбавките на учителите са намалени или замразени в 11 страни (България, Гърция, Естония, Ирландия, Испания, Италия, Латвия, Литва, Португалия, Унгария, Хърватия). Делът на разходите за заплати на учители в бюджетите за образование е повече от 70 %.

Бюджетните съкращения са довели и до намаляване на броя на преподавателите в 10 страни членки (България, Естония, Италия, Кипър, Латвия, Литва, Обединеното кралство, Португалия, Румъния и Франция). Освен въздействието на кризата намалението на броя на учащите също е било фактор за съкращенията на персонал. В по-оптимистична насока, финансирането за обучение на учители е нараснало в 18 европейски страни – значително подобрение, като се има предвид връзката между качеството на преподаване и резултатите на учащите.

Подкрепата от публичния сектор за ученици и студенти, като например стипендии, заеми и семейни надбавки, не е била засегната в повечето от страните през 2011 и 2012 г. Осем държави членки (Австрия, Германия, Гърция, Ирландия, Латвия, Литва, Люксембург и Португалия) са предлагали специална подкрепа за безработни или нискоквалифицирани хора, за да могат те да подобрят или опреснят своите умения. В повечето случаи тази подкрепа е била съфинансирана от Европейския социален фонд.

 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *