Повече европари за наука и обазование в следващия програмен период
Данните от доклада на KPMG не са много справедливи, смята министър Дончев
През следващия програмен период България ще иска да получим повече евросредства за образование и наука. Това каза в интервю за Дарик министърът по управлението на средствата от Европейския съюз Томислав Дончев по повод изнесените данни от доклада на KPMG.
Според документа страната ни изостава сериозно в договарянето и усвояването на еврофондовете за периода от 2007-ма до началото на тази година. В доклада България е отбелязана като „двойкаджия” по усвояване на пари за наука и иновации, за здравеопазване и за енергийни проекти.
„Няма как да се харчат пари, които не са планирани. Могат да бъдат разходвани пари за нещо, което е включено като приоритет, а България още когато е подготвяла оперативните програми в периода преди 2007 г., е сложила тези приоритети, по които сега разходваме средства”, коментира министърът.
По думите му в областта на здравеопазването ситуацията в началото на тази година е променена, доколкото има такава операция по ОП „Регионално развитие”. Така че следващият доклад на KPMG щял да отчете, че за здравеопазване са разходени значителен обем средства през 2011 г.
По думите му действително европарите за наука и образование са на незадоволително ниво. „Инвестициите в образованието и науката трябва да бъдат абсолютен приоритет и поне доколкото аз имам ангажименти и отговорности по въпроса, това ще бъде факт – през следващия програмен период да бъдат заделени повече средства за образование и наука”, каза той.
Министърът отчете, че въпреки данните в одиторския доклад, темповете, с които се движи България, са добри. Като причина той посочи късният старт на страната при усвояване на програмите. „България влезе в средата на 2009 г. с плащания в обем 0,98 процента, което е около 150 млн. лева. В края на 2010 г са отчетени 10%, което е много добро постижение”, отбеляза Дончев.
При посещението си в Брюксел Дончев е разговарял с еврокомисаря по регионалното развитие Йоханес Хан, на среща с който е било отчетено, че България безспорно има нужда от още темпо и скорост. Въпреки това обаче през последната година е забелян осезаем ръст и напредък.
Според министърът не е много справедливо сравнението с държави, които имат зад гърба си два или три програмни периода. Ако говорим за страна в ЕС, с която трябва да се сравняваме като нова държава-членка, това е Румъния, смята той.
„Аз претендирам, че въпреки трудностите, които имаше страната ни през 2008-ма, в момента тя се справя със сигурност с по-добри темпове отколкото нашите приятели и съседи от Румъния”, коментира българският евроминистър.
„Нека да мерят финала на този програмен период, аз съм убеден, че финалът ще е добър”, заключи Томислав Дончев.