НовиниОбразование

Предлагат радикални промени в образованието

Гимназиалният етап ще бъде разделен на две части – до 10-ти и до 12-ти клас

Mинистърът на образованието проф. Тодор Танев предлага радикални промени в образованието – разделяне на гимназиалния етап на две части – до 10-ти и до 12-ти клас.

Промените са насочени основно към учениците в професионалните гимназии и към тези, които учат различни занаяти в училищата. Предложението – да бъдат направени колежи, в които учениците да получават допълнителни знания и умения за професиите, които искат да работят. А в колежите ще може да се учи без завършено средно образование, ако младежът е напуснал училище след 10 клас, съобщи НоваТв.

Идеята е колежите, които ще бъдат създадени да са междинно звено между училището и университета. Обучението в него ще бъде разделено на два етапа по 2 години. Така, ако иска професия младежит могат да учат само първите две. Но за по-висока степен ще трябва да изкарат и четирите. За бакалавър по професията ще се ходи в университет – и така още две години учене. Това ще важи не само за учениците от професионалните гимназии.

За тези, които на 16 години са напуснали училище, ще се даде нов шанс като ще могат дори без диплома да влязат в колеж. Но за пълна квалификация ще трябва още нещо: „Нека да се върне и да положи зрелостните изпити”, призова проф. Тодор Танев.

Промените според експертите са нужни, защото бизнесът продължава да се задъхва.

„Професионалисти липсват. – В кои сфери най-много липсват? – В която и сфера да вземете най-ниско ниво, където са работниците, те отсъстват, нужни са месеци докато навлязат в порофесията”, обясни председателят на БТПП Цветан Симеонов.

„Разбира се, че бизнеса винаги държи на добре подготвени кадри. Ако са добре подготвени, но това става само при една добра техническа база”, коментира Мирела Хитова, директор на Професионалната гимназия по аудио, видео и телекомуникация.

Най-голяма е нуждата в строителството, металообработване и машиностроенето. А според Алекс в момента бизнесът не търси достатъчно нашите ученици.

Вече е намерено финансиране, ако промените получат зелена светлина.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *