Приемат се проекти по програма "Автентичен фолклор"
Дейностите по проекта следва да бъдат планирани за осъществяване (включително приключване и отчитане) до края на месец юли 2016 г.
Програма „Автентичен фолклор“ – програма за подкрепа на проучването, опазването и популяризирането на традиционната българска култура и фолклор, набира кандидатури.
Програмата е насочена към реализирането на проекти в насоки:
– Формиране и създаване на възможности за прилагане на собствен модел на информационна услуга в малкото населено място и/или село;
– Да поощри процеса на творческо общуване с нематериалното културно наследство на малките общини по оста на пространственото развитие на народната култура: територия-село-град-граница-чужбина и обратно;
– Да подкрепи създаването на устойчив, творчески разработен вътрешен информационен ресурс-портфолио за външно популяризиране и трансмисия на автентичното културно наследство.
Дейностите по проекта следва да бъдат планирани за осъществяване (включително приключване и отчитане) до края на месец юли 2016 г.
Краен срок за подаване на документи за участие в конкурса – 15:00 ч. на 27.10.2015 г.
Документи за участие в конкурса се депозират лично или от упълномощен представител в три екземпляра на хартиен носител и един екземпляр на електронен носител (диск).
Документи за кандидатстване се приемат само от вторник до четвъртък между 11:00 и 15:00 ч. в стая 711 и 713 в Министерство на културата – гр. София, бул. „Ал.Стамболийски“ № 17.
Целта на програмата е да създаде възможности за формиране и прилагане на собствен модел на информационна услуга в малкото населено място и/или село; да поощри процеса на творческо общуване с нематериалното културно наследство на малките общини по оста на пространственото развитие на народната култура: територия-село-град-граница-чужбина и обратно; да подкрепи създаването на устойчив, творчески разработен вътрешен информационен ресурс-портфолио за външно популяризиране и трансмисия на автентичното културно наследство.
По нея се подпомагат проекти, предвиждащи дейности за улесняване достъпа до културното пространство на истински живите традиции в малкото населено място/село в новото историческо време на информация и комуникация; подобряване медийното и творческото обслужване на местното население в общуването му с близки и далечни, чуждестранни, нови и непознати ползватели; създаване на нов формат публична информационна услуга в превод от български на чужди езици; разширяване условията за информиран избор на предлагане и потребление на набор от местни и автентични културни дейности, оригинални практики, собствени услуги и продукти.
Ще се подкрепят приоритетно проекти, подкрепящи творческото начало, включващи демонстрационни дейности за публично осведомяване; които инициират устойчиви партньорства и такива, които предвиждат дейности за привличане и работа с младежи.
С приоритет се ползват юридически лица със седалище и адрес на управление на територията на села, както и градове с население до 5000 души, в Република България.
По програмата могат да кандидатстват юридически лица със седалище и адрес на управление на територията на Общинския център и/или членове на Националната селска мрежа, които към датата на подаване документите могат да докажат поне 3 години назад своето съществуване като правни субекти с опит и осъществени дейности в сферата на културата.