ЗемеделиеНовини

Селскостопанският сектор у нас се движи от микропредприятия

Достъпът до финанси за малкия бизнес е силно затруднен, коментират експерти

90% от заетите в селскостопанския сектор у нас са микропредприятия. W общ план структурата на предприятията в България е сходна на тази в Европейския съюз (ЕС), сочат данни на Националното сдружение за малкия и средния бизнес, цитирани от econ.bg.

У нас най-голям дял заемат микрофирмите – 92,2%. Малките компании представляват 6,5% от общия дял, средните – 1,1%, а големите – 0,2%.

Тенденцията е валидна и за земеделския отрасъл. В рамките му основната част от производителите са с малка продукция и са регионално пръснати – този проблем очерта министърът на земеделието и храните проф. Димитър Греков в рамките на пресконференция от миналата седмица.

Достъпът на тези малки фермери до финансиране е много затруднен, смятат от сдружението. Съществен дял на европейските субсидии е отреден за селското стопанство, но пътят на предприемачите до тях минава през много структури и документи. За да кандидатства за подпомагане, една фирма трябва да покрие множество изисквания, голяма част от които представляват истинска тежест за едно предприятие, състоящо се от петима души.

Само в момента съществуват около 5000 вида образци на документи, посредством които земеделските производители трябва да „общуват“ с държавата, отчитайки, регистрирайки или описвайки стопанската дейност, която развиват. Има 1660 лиценза и разрешителни, около 1220 вида регистрационни формуляри, близо 900 – съгласувателни, и т.н, посочиха от Националното сдружение.

Асоциацията е участвала в Комитета за наблюдение по наблюдение на Програмата за развитие на селските райони (ПРСР) 2007-2013 г. Наблюденията са, че отделните мерки имат концептуални проблеми, които ги правят неструктурирани и трудни за кандидатстване.

Сред предложенията на сдружението за подобряване на връзката с финансовия ресурс е изготвянето на конкретни подпрограми по земеделските направления в рамките на Общата селскостопанска политика (ОСП) 2014-2020. Така например има идея за създаването на подпрограма в сферата на биоземеделието.

„Трябва да се настоява за тези промени сега, защото, веднъж приети, регламентите на ОСП ще важат през следващите седем години“, коментират експертите.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *