НовиниУслуги

Туризмът има особен потенциал в рамките на Дунавската стратегия

За изминалите 6 години, откакто е поставено началото на стратегията, са постигнати не малко успехи при изпълнение на заложените цели

В рамките на Дунавската стратегия, развитието на туризма има особен потенциал и спомага за улесняването на връзките между хората, има съществен дял за брутния вътрешен продукт и за икономическото развитие на региона, заетостта и развитието на инфраструктурата. Това заяви заместник-министърът на регионалното развитие и благоустройството и Национален координатор на Дунавската стратегия Деница Николова по време на конференция „Устойчиво развитие на туризма и сигурност в Дунавския регион“, която се проведе в Русе. Участие във форума взеха и еврокомисарят по регионална политика Корина Крецу, министърът на туризма Николина Ангелкова, евродепутатът от ГЕРБ/ЕНП Андрей Новаков, кметът на община Русе Пламен Стоилов, вицепремиерът и министърът на регионалното развитие и публичната администрация на Румъния Василе Динчу, областни управители, кметове и представители на местната и централната власт от Дунавския регион.

Зам.-министър Николова отчете, че за изминалите 6 години, откакто е поставено началото на стратегията, са постигнати не малко успехи при изпълнение на заложените цели, а думите са реално изпълнени.

Според Николова сектор „Туризъм“ бележи развитие и предизвикателството е да се използва неговия потенциал по начин, по който той да създава устойчиви икономически ползи. „България е един от основните региони по изпълнение на Дунавската стратегия, а и на трето място по културно-историческо наследство в този регион, което показва колко потенциал за развитие имаме“, заяви тя.

Сигурността, от друга страна, е все по-актуална тема в днешното общество, предвид новите предизвикателства и реалности, пред които сме изправени, каза още Николова и посочи, че това е един от най-важните критерии при избора туристически дестинации. В тази връзка Дунавският регион може да демонстрира конкурентно предимство, осигурявайки спокойствие и сигурност за туристите от ЕС, категорична бе тя.

Зам.-министър Николова обърна внимание и на сериозния напредък, постигнат в областта на финансирането и даде пример с ОП „Човешки ресурси“ 2014-2020, която предвижда 2,5 млн. евро за операция, посветена на „Дунавските партньорства за растеж и заетост“. Оперативна програма „Региони в растеж“ 2014-2020 също поставя сериозен акцент върху Дунавската стратегия, включвайки специфични изисквания в Насоките за кандидатстване и критерии за избор на проекти, които обвързват пряко инвестиционните намерения на бенефициентите с постигане на целите на Стратегията.

Трансграничните програми имат директен принос за изпълнението на Стратегията чрез конкретни цели и приоритети. Програма Интеррег VA Румъния –България с ресурс от 258 млн. евро подкрепя 4-те стълба на Стратегията и 8 от всички 11 приоритетни области. Трансгранична програма ИПП II България-Сърбия с бюджет от 34 млн. евро подкрепя 6 от приоритетните области на Стратегията, включително тази за туризъм. Транснационална програма Дунав осигурява директна подкрепа за устойчивото използване на природното и културно наследство и ресурси, конкурентоспособността на бизнеса и свързаността в региона, както и доброто управление на самата Стратегия. Зам.-министър Николова отчете, че първата покана по програма Дунав е предизвикала сериозен интерес в региона с подадени 576 предложения, от които 100 са подбрани за втора фаза. „Необходимо е да работим за повече осезаеми резултати в краткосрочен и средносрочен планза да оправдаем очакванията на гражданите в Дунавския регион“, призова Николова и изрази надежда, че със съвместни усилия може да се постигне по-голям финансов ресурс по програмата след 2020 г.

Еврокомисар Корина Крецу даде много висока оценка за работата на страната ни по Дунавската стратегия и усвояването на средствата по ОП „Регионално развитие“ 2007-2013 г. и даде за пример проектите за градска среда на Русе, които подобряват живота на жителите на града.

Тя отбеляза, че сигурността е един от основните проблеми, с които се сблъскваме всеки ден. Туризмът и сигурността са ключови области, част от приоритетните оси на Дунавската стратегия. Туризмът със сигурност е изключително важен сектор за ЕС, защото 1 евро на всеки 10 в БВП идва от туризма, а 600 млн. туристи посещават всяка година ЕС и половината от тях са от Дунавския регион. Смятаме, че можем да очакваме ръст в близко бъдеще, защото според нас с правилното развитие на туризма в ЕС може да се създадат 3 млн.нови работни места, отбеляза тя. Подкрепата за развитие на тази дейност ще продължи и през настоящия програмен период, а сигурността играе важна роля по отношение на планиране на почивките, защото туристите искат да са спокойни, заяви еврокомисарят.

Според вицепремиера и министър на регионалното развитие и публичната администрация на Румъния Василе Динчу река Дунав трябва да има инфраструктура, която е много важна, за да осигурява свързаност между Румъния и България. Той коментира, че България може да използва проекта на Румъния за интегрирано развитие на Дунавския регион, който е на стойност 1 млрд. евро, така че да се развие сътрудничество за развитие между двете страни.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *