Т. Дончев: Финансирането на наука и бизнес през следващия програмен период трябва да вървят заедно
България може да усвоява по 2,5 млрд. евро годишно от еврофондовете
ОП „Добро управление“ е реформаторски инструмент. В нея ще има малка част за подпомагане на системата за управление на европейските фондове. Това каза в интервю за в-к „Стандарт“ министърът по управление на еврофонодвете и отскоро финансов министър Томислая Дончев. По думите му важно е развитието на приоритетната на българско и европейско ниво съдебна система – всички форми на електронно правосъдие, отварянето на съдебната система към гражданите, по-висока достъпност и прозрачност на услугите в сектора за тях.
Като втори акцент Дончев определи квалификацията на държавната администрация и на хората от съдебната система. „От гледна точка на по-високата ефективност например ще се плаща на експерт от Брюксел, който да дойде у нас и да обучи 30 души, а не един съдия да пътува и да се обучава там. Въпреки всичко, което е направено в публичната администрация – по отношение на състава като брой хора и на по-справедливо възнаграждение, реформите въобще не са приключили. Необходимо е още много. Като започнем от това, че нямаме система за външна оценка на дейността на администрацията. Далеч от съвършена е и системата ни за кариерно развитие и за професионално обучение на персонала. Една част от служителите са съвършено самоуки, обучавани от по-опитните колеги. В други държави има добре разписана система, йерархия от курсове, които се овладяват“, коментира министърът.
По думите му има какво да се направи и по отношение на институциите на регионално ниво. За административното обслужване на бизнеса ще се ползва помощ от Световната банка, припомни той.
По въпроса за новата ОП „Наука и образование“, Дончев смята, че ще се отрази добре на Министерство на образованието. Ефектът от създаването на управляващ орган в едно ведомство е като този от вкарването в един клас на гениален ученик. Дори това да има стресиращ ефект в началото, впоследствие води до положително въздействие върху целия клас, коментира той.
Най-важното е да се демаркира ясната граница между това, което ще се финансира от ОП „Наука и образование“, ОП „Конкурентоспособност“ и ОП „Човешки ресурси“. Не можем да финансираме едни и същи проекти по две оперативни програми, каза още Томислав Дончев. „Добрата новина е целенасоченото фокусиране на мерки в сферата на науката и на висшето образование. Тук шансът е да се случи това, което научната общност иска. Неведнъж мнението й се е различавало, особено през последните 7-8 г., с това, което държавата е правила. Сега те имат шанс да посочат какво е най-важно за техния сектор заедно с ресорното министерство. Най-голямо предизвикателство за мен е страхотната координация, която трябва да има между МОН и МИЕТ. Защото не трябва да финансираме отделно наука и отделно, без никаква връзка с това, бизнеса. Те трябва да вървят заедно. Аз харесвам всички научни разработки, включително и фундаменталните такива. Но нека не забравяме, че когато харчим европейски пари, търсим на първо място реален икономически ефект и такъв по отношение на пазара на труда. Трябва да се мисли за интегрирани проекти и за значението им за бизнеса“, добави той.