ЗемеделиеНовини

Увеличава се помощта de minimis

Oт 1 януари 2014 г., сумата на бенефициент се увеличава на 15 000 евро за период от три бюджетни години

Европейската комисия прие регламент, с който се цели определяне на по-висок таван и уточняване на определението за минимална помощ (помощ de minimis), за която може да се смята, че не представлява държавна помощ.

Този нов регламент ще позволи на държавите членки да разполагат с по-голяма гъвкавост при предоставянето на помощи, по-специално при необходимост от спешна намеса, без това да води до нарушаване на конкуренцията, а на Комисията — да опрости обработката на националните помощи в селскостопанския сектор“, заяви комисарят по въпросите на селското стопанство и развитието на селските райони Дачиан Чолош.

Досега се считаше, че помощта, която не надвишава 7 500 евро на бенефициер за период от три бюджетни години, нито определения за всяка държава членка таван от 0,75% от стойността на селскостопанското производство, не нарушава или не застрашава конкуренцията.

С новия регламент, който ще се прилага от 1 януари 2014 г., сумата на бенефициент се увеличава на 15 000 евро за период от три бюджетни години, а таванът за всяка държава членка — на 1% от стойността на селскостопанското производство. Освен това се определят по-изчерпателно видовете помощ, попадащи в обхвата на регламента.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *