Новини

Фонд „ин витро” получи още 5 млн. лв. от бюджета

Задлъжнялостта на институцията нараста значително през последните месеци

Министерският  съвет  прие Постановление за предоставяне на допълнителни средства по бюджета на Министерството на здравеопазването.
 
С новия документ от централния бюджет за 2010 г. се предоставят допълнителни финансови средства по бюджета на 5 млн. лв. за компенсиране на разплатени задължения на дейността по асистирана репродукция на Център Фонд за асистирана репродукция.
 
Център Фонд за асистирана репродукция е юридическо лице към министъра на здравеопазването със седалище град София и е второстепенен разпоредител с бюджетни кредити към министъра на здравеопазването. Фондът е специализирана структура, която чрез медицински критерии определя лицата за лечение от безплодие, лечимо преди всичко с методите на асистирана репродукция и по-конкретно чрез ин витро оплождане.
 
За изпълнението на дейността на Център Фонд за асистирана репродукция са утвърдени разходи в размер на малко над 10.072 млн. лева. От тях разходите за издръжка на фонда са 72 351 лева, а за финансиране на дейността по асистирана репродукция при лица с безплодие са предвидени 10 млн. лева.

Отчетените разходи за дейността на фонда от 01.01.2010 г. до 31.08.2010 г. са в размер на 9.45
млн. лв. Неразплатените задължения към 30.09.2010 г. са в размер на 2.656 млн. лева. Лечебните заведения отказват прием на жени за извършване на ин витро процедурите в резултат на нарастваща задлъжнялост на Центъра Фонд за асистирана репродукция към тях. Фондът е получил предупредителни писма, с които лечебните заведения предупреждават за преустановяване на работата по ин витро процедурите, заплащани от Център Фонд за асистирана репродукция съвместно с Министерство на здравеопазването.
 
За изплащането на неразплатените задължения и за финансиране на ин витро процедурите до края на 2010 г. са необходими допълнително средства по бюджета на Фонда за 2010 г. минимално в размер на 5 млн. лева.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *