Ще разполагаме с над 2 млрд евро по ОП "Транспорт" и ОП "Околна среда"
Вече е готова стратегия за развитие на ВиК сектора през следващите 10 години
Над 2 млрд. евро са средствата, които страната ни ще получи по оперативни програми „Околна среда“ и „Транспорт“ през новия програмен период. Това заяви министърът на регионалното развитие Десислава Терзиева на строителен форум в столицата. По думите ѝ това е сериозен ресурс за капиталови разходи, който трябва да бъде инвестиран за подобряване на българската публична инфраструктура.
Според нея големите български строителни компании имат реален шанс да изпълняват големи инфраструктурни проекти и през новия програмен период, предаде БТА.
Строителният бранш в България доказал, че може да бъде конкурентен да големи международни компании.
Тя обясни, че промените в Закона за обществените поръчки се правят, тъй като малките и средните фирми не успяват да спечелят големи обществени поръчки. С измененията те щели да имат възможност да участват като подизпълнители в големите проекти.
Министърът заяви, че от следващата година Агенция „Пътна инфраструктура“ ще може да кандидатства с проекти в рамките на бюджет от около 170 млн. евро. По програмата през приоритетна ос за градско развитие – енергийна ефективност, социална и спортно-културна инфраструктура, ще се инвестират близо 840 млн. евро за проекти. Тя обясни, че в пътния сектор средствата по еврофондовете ще бъдат по-ограничени, заради което ще се проучват възможностите за други източници на финансиране – заемни средства, държавен бюджет или публично-частно партньорство.
Според Терзиева предизвикателство за администрациите на пътните фирми през 2014 г. ще са търговете за текущ ремонт и поддържане на пътната мрежа в страната – в 27 области за четиригодишен период. Отделно ще се обявят търгове за поддържането на автомагистралите „Хемус“, „Тракия“, „Люлин“ и „Струма“.
По думите ѝ вече е готова стратегия за развитие на ВиК сектора през следващите 10 години. В момента документа се обсъжда в обществени съвети, като се очаква да бъде внесен в Министерски съвет към средата на октомври.
Готови са и регионалните генерални планове, които очертават необходимите инвестиции в краткосрочни, средносрочни и дългосрочни мерки.