ЗемеделиеНовини

Девет банки ще рефинансират заеми за земеделска техника

Схемата, която компенсира одобрени проекти по мярка 121, стартира до дни

Обявиха списъка с търговските банки, които ще участват в схемата за рефинансиране на кредити за покупка на земеделска техника по Програмата за развитие на селските райони (ПРСР).

Банките, сключили до момента споразумения с фонда за рефинансиране на кредити по мярка 121 са девет, а именно Банка ДСК, ОББ, ПИБ, Райфайзенбанк, МКБ Юнионбанк, Токуда Банк,Уникредут Булбанк, ЦКБ, ЧПБ Тексим.

Те  могат да подават искане за потвърждаване на рефинансирането във фонда от 20 септември тази година. „Исканията ще бъдат потвърждавани по реда на тяхното входиране в деловодството на ДФ Земеделие до изчерпване на предвидените средства в размер на 40 млн. лв.”, коментира изпълнителният директор на Държавен фонд Земеделие Калина Илиева.Трезорите, които не са сключили договор за целево рефинансиране с фонда, но имат интерес, все още могат да се включат.
 
Схемата бе утвърдена на заседание на Управителния съвет на ДФ Земеделие в началото на август. По нея се отпуснаха кредити на фермери, които вече са си закупили земеделска техника като са кандидатствали с проекти за получаване на безвъзмездно европейско финансиране по мярка 121 от ПРСР. Те ще имат право да се рефинансират само до края на тази година.
 
Процедурата, по която ще става самото рефинансиране предвижда банките да разсрочват изтеглени заеми за вече закупена земеделска техника по мярка 121 от ПРСР при 9% лихва. Сроковете за погасяване на кредитите ще могат да се удължават до 24 или 72 месеца в зависимост от периода, за който са отпуснати първоначално.

Този финансов инструмент цели да компенсира изчерпания бюджет по мярка 121 на земеделската програма. Това е една от най-атрактивните възможности за финансиране на българските стопанства, заради което от Българската асоциация на консултантите по европейски програми (БАКЕП) настояват да се насочат допълнителни средства към нея за сметка на по-малко атрактивни мерки. За да се случи това е нужно специалното одобрение на Европейската комисия.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *