Новини

Еврокомисарят Василиу: Инвестирайте в културните индустрии

Историческото наследство може да бъде икономически стимул по време на криза

„Подготвя се доклад, който показва как културното наследство може да послужи като икономически лост за развитието. Той ще е основата, на която страните членки ще могат да определят как да използват средствата от структурните фондове, за да подкрепят културните и креативни индустрии на местно ниво”, заяви европейският комисар по въпросите на образованието, културата, многоезичието и младежта Андрула Василиу.  Тя откри конференцията посветена на Световния ден на туризма в Брюксел. Тази година Европейската комисия акцентира върху ролята на културното наследство в новата европейска туристическа политика.

„В ход са обществени обсъждания, от които ще зависи колко средства ще бъдат отделени от структурните фондове за културния сектор през следващия програмен период 2014-2020”, обяви комисар Андрула Василиу. Според нея трябва да се инвестира в историческите паметници, както и в модерните изкуства, за да се увеличава културното богатство на Европа. „Инвестициите на предишните цивилизации все още са източник на приходи за европейците и създават работни места”, коментира Андрула Василиу. „Културните и креативни индустрии  често са пренебрегвани, но още преди да настъпи финансовата  криза,  приходите от тях са по-големи от тези от автомобилният бизнес, като допринасят с 2.6% от БВП на ЕС”, заяви комисарят.

„Туризмът е икономически ресурс, който много често се подценява. Той е на трето място по приходи в ЕС, като осигурява 5% от БВП на съюза”, заяви заместник президентът на Европейската комисия Антонио Траяни по време на откриването на Световния ден на туризма в Брюксел.

ЕС е най-големият туристически пазар в света – привлича 42% от пътуващите. „Туризмът трябва да бъде на върха на нашите политически приоритети. Той играе важна роля в социалната интеграция особено за малките райони”, каза още той. Около 10 млн. европейци работят в този сектор на икономиката.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *