Новини

Качени са БГ архиви в дигиталната библиотека на Европа

Варненската библиотека е единственият партньор по проекта

Първото българско съдържание в дигиталната европейска библиотека Europeana е налице, съобщиха от Министерство на Културата. От началото на годината са качени над 12 000 записа на дигитални документи на български език.

Единственият представител в проекта за България е варненската регионална библиотека „Пенчо Славейков“. До тази есента във Варна са дигитализирани близо 14 000 дигитални записа, сред които има над 2000 пощенски картички от началото на 19 в., както и над 21 издания от варненския периодичен печат от началото на 20 в.

В каталозите на Europeana могат да се открият препратки към самите дигитализирани обекти, но тяхната стойност се крие основно в богатата база метаданни, аналитично представяне и библиографска информация – те са достъпни за търсене. Иконите на сканираните документи пренасочват потребителя към оригиналите във „Варненска дигитална библиотека“. Ангажиментът на библиотеката включва дигитализация на база данни дигитални копия и метаданни „Варненски периодични издания“, база данни дигитални копия и метаданни „Пощенски картички и фотографии от Варна XIX-XX в.“  и уеб-проект “Стара Варна”.

Колекции с отношение към културно-историческото наследство на Варна и региона с изтекли вече авторски права са“Варненски периодични издания“ с 187 заглавия, времеви обхват от 1880 г. до 1944 г. и “Пощенски картички и фотографии от Варна XIX-XX в.“, включващи 2500 обекта от 1850 г. до 1944 г.

Инициативата е част от секторната програма на европейската комисия E-Content Plus (2006 – 2008)
, на базата на която се развива проектът Европейска дигитална библиотека (EDL). Май-много средства от Четвъртия конкурс на програма „Подкрепа за информационни, комуникационни и технологични  (ИКТ) политики“ тази година бяха предвидени, за да се разшири съдържанието на европейската цифрова библиотека.  Общо 30 млн. евро ще бъдат вложени в проекти, свързани с нея. Мотото на Europeana е „Think Culture“ и препраща към над 6 млн. дигитални единици: графика, текст, звуци и видео. Друг характерен елемент на програмата е широкото сътрудничество между европейските културни институции: музеи и галерии, архиви, библиотеки, аудио- и видеоколекции.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *