Схема на ръба на закона
Когато фирмите предпочитат неволята пред еврофинансирането
Има ли български фирми, ударени от финансовата криза? Само 4 са, ако се съди по интереса им към процедурата за компании в затруднение по Оперативна програма Конкурентоспособност. Това е броят на подадените проектните предложения до изтичането на крайния срок на 16 ноември, съобщиха от икономическото ведомство.
Схемата е законово недомислена, коментират консултанти на европроекти, след като стана ясно, че броят на кандидатите е далече под очакваните 100 проекта. Целта на финансирането е даде възможност на компании със проблеми да ползват експертни услуги, за да преодолеят кризата по-лесно.
Отливът на интерес обаче може да се обясни с неясните насоки за кандидатстване, в които така са описани затрудненията на фирмата-кандидат, че излиза, че тя трябва да бъде в несъстоятелност, за да кандидатства. Така от една страна допустимите кандидати трябва да имат сериозни финансови проблеми от юли 2009 г., но от друга законовият период у нас, в който трябва да се заяви несъстоятелност пред съда е 30 дни. Излиза, че схемата е насочена към фирми на ръба на закона, които от година и половина не са стартирали тази процедура.
Друг проблем е префинансирането на подобен европроект от компания, жертва на кризата. Тя първо трябва да плати около 10 хил. лв. на консулска компания, за да подготви проектното й предложение и ако то бъде одобрена да извади собствени средства, за да започне изпълнението на проекта. А дори и да поиска авансово плащане, то се получава срещу банкова гаранция. Омагьосаният кръг се затваря в момента, когато нито една банка не би издала гаранция на фирма в несъстоятелност.
Бюджетът на процедурата е на стойност 1 млн. евро, а максималната сума, която може да се получи за даден проект е 380 хил. лв. . Тя се финансира по Временната общностна рамка, заради което няма инвестиционен характер и договорите по нея трябва да бъдат подписани до края на тази година. Остава да се види дали от тези героични четирима кандидати, някой ще бъде одобрен за финансиране.
Камелия Иванова