Търси се алтернатива за над 7 хил. деца от домове
Ще се използват евросредства от оперативните програми
„Деинституционализацията е претенциозна дума, зад която обаче се крие единствената алтернатива за достоен живот на повече от 7 000 български деца, които сега живеят в специализирани институции”, заяви министърът по управление на средствата от Европейския съюз Томислав Дончев при откриването на информационна среща в подкрепа на деинституционализацията на децата в България под надслов „Детство за всички“.
„Тази цел изисква екипна работа и желязна координация между много институции – няколко министерства, общините, неправителствените организации. Вече имаме план за изграждането на подходяща инфраструктура и как да я комбинираме с най-подходящите и ефективни социални услуги, но от тук нататък трябва да подхождаме не ведомствено, а лидерски. И една от най-важните стъпки сега е работата с общественото мнение. Трябва да убедим хората, че извеждането на децата от специализираните институции е единствената им алтернатива за достоен и нормален живот.“, заяви министърът по управление на средствата от ЕС.
По-рано тази седмица стана ясно, че пет проекта, финансирани по оперативните програми, ще изпълнят деинституционализация на българските деца. Те са част от Националната стратегия „Визия за деинституционализация на децата в Република България”
Община Кюстендил ще бъде пилотната община по проекта за деинституционализация на деца от 0 до 3 години, които са в социалните домове, това съобщиха от Държавната агенцията за закрила на детето. През следващата година на територията на общината ще бъде построена сграда, в която ще се има семеен консултативен център, услуги за ранна интервенция,център за приемна грижа, център за майчино и детско здраве и център за дневна грижа за деца. За построяването на сградата ще бъдат отделени около 1 млн. лв.