Европа отказва да ограничи субсидиите за големите ферми
Бъдещата ОСП трябва да остане силна обща политика, а що се отнася до бюджета, тя трябва да получи финансови ресурси, пропорционални на целите й
Министрите на селското стопанство на страните от ЕС отхвърлиха предложенията за ограничаване на субсидиите за най-големите ферми в Европа, но постигнаха компромис за по-справедливо разпределяне на средства между фермерите в Западна и Източна Европа, предават от EU Business.
На среща, на която обсъдиха прегледа на щедро субсидираната Обща селскостопанска политика (ОСП), 19 от присъстващите 27 министри се съгласиха по общите очертания на плана за поправки в политиката.
С продължаването на дебатите за реформата на ОСП „имаме добра основа за разглеждане на законодателен пакет“, това каза комисарят по селското стопанство Дачиан Чолош.
Въпреки това, неговото предложение за определяне на таван за помощите за най-големите ферми в Европа беше отхвърлен, като резюмето от срещата отбелязва „значителна опозиция от страните“ по отношение ограничаването на „преките плащания към отделни големи ферми“.
В по-ранно интервю за AFP Чолош заявява, че е „трудно да се обясни на външни лица, че няколко фермери получават стотици хиляди, дори милиони евро“. В четвъртък комисарят подчерта, че според него предложението би било положително прието от европейските данъкоплатци.
Унгарският министър на земеделието Шандор Фазекаш, чиято страна по настоящем е начело на ротационното председателство на Европейския съюз, заяви, че 90 процента от предложеният за реформи в ОСП са били приети от присъстващите министри.
Заключителното резюме от срещата гласи, че „бъдещата ОСП трябва да остане силна обща политика, а що се отнася до бюджета, тя трябва да получи финансови ресурси, пропорционални на целите й“.
Някои страни-членки на ЕС, особено Великобритания, редовно настояват за значителни съкращения в бюджета на ОСП, който към момента представлява 40% от общия бюджета на ЕС, или почти 60 милиарда евро.
Най-трудните преговори бяха тези, свързани с това как да се намери нов баланс между субсидиите за по-старите страни-членки на ЕС и тези за по-новите страни от Източна Европа, които се присъединиха към Съюза след 2004 година.
Резюмето от срещата гласи, че „нуждата от по-справедливо разпределение на преките субсидии беше призната чрез постепенно намаляване на връзката с историческия принцип на разпределение на субсидиите.“
Това е първият случай, в който Германия, която би загубила много от преразпределението на субсидиите, се съгласи да обсъди историческия принцип на плащане.
Полша, която получи 2,03 милиарда евро субсидии по ОСП през 2009 година, от своя страна се съгласи да се откаже от исканията си за фиксирана ставка на субсидиите.
Френският министър на земеделието Бруно ле Мер заяви, че преговорите за ново разпределение на субсидиите вероятно ще бъдат „много трудни“.