ЗемеделиеНовини

Земеделци подготвят иск срещу ДФЗ

Причината е санкции, които фондът налага на производителите

Асоциация на земеделските производители в България /АЗПБ/ подготвя колективен иск за оспорване на неправомерно санкционираните производители, попаднали в списъка за възстановяване на средства за Кампания директни плащания на площ за 2009г.

Според съобщение в сайта на Държавен фонд „Земеделие“ (ДФЗ) земеделските стопани, които трябва да връщат субсидии за Кампания 2009, са заявявали недопустими за подпомагане площи и са получавали субсидии за тях (например пътища и гори). В края на миналата седмица фондът публикува на страницата си списък с 5 803 земеделски стопани, които трябва да възстановят надвзети субсидии за площ за 2009 г.

В списъка с бенефициенти, които следва да възстановяват надвзети субсидии попадат и такива земеделски производители, които в трите последователни кампании за 2007, 2008 и 2009 година са очертали и обработвали едни и същи площи. В следствие на теренните проверки на място не са установени несъответствия и въпреки това, попадат в списъка с длъжници към ДФЗ. 

Сред земеделските производители попадат и такива с голям обем обработваеми площи, които заради санкции от 200 лева, не могат да получат субсидиите си за 2010 година, които в момента са им необходими за пролетната кампания и всички агротехнически мероприятия, които изискват значителен финансов ресурс.

Тази седмица Областните дирекции на ДФЗ отправят покани към земеделските производители за получаване на  актове за установяване на публични държавни вземания /АУПДВ/. Председателят на УС на АЗПБ Христо Цветанов заяви, че при консултациите направени с ангажираната адвокатска кантора се установява, че въпреки подписаните актове, санкционираните земеделски производители имат право на завеждане на дела. „Поддържаме контакт с нашите колеги, и ще окажем съдействие за изясняване на случаите, както и за завеждане на дела срещу Държавен фонд „Земеделие”.

От АЗПБ са поискали среща с министър Найденов и ще се настояват за преразглеждане на санкциите.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *