ЗемеделиеНовини

Фермери ще получават обезщетения за земи в Натура 2000

До 15 май те могат да кандидатстват по мярка 213 от ПРСР

До 15 май земеделските стопани, чийто земи попадат в защитени зони за опазване на птиците от Натура 2000, могат да кандидатстват за компенсации по мярка 213 от Програмата за развитие на селските райони – „Плащания по „Натура 2000“. Нейната цел е да компенсира стопаните за пропуснатите приходи и направените разходи, произтичащи от наложените забрани в заповедите за обявяване на защитените зони. Това заявиха експерти от Държавен фонд „Земеделие“, Министерството на земеделието и храните (МЗХ) и природозащитната организация WWF, цитирани от 3е-news.net.

Защитените зони за опазване на дивите птици са 114, като до момента са издадени заповеди за обявяване на 102 от тях. Останалите се очаква да бъдат обявени до края на годината, което означава че стопаните на парцели, попадащи в тях, ще могат да кандидатстват за компенсаторни плащания по мярка 213 от 2012 г.

Предвидено е финансиране в размер на 110 млн. евро, като от министерството на земеделието очакват поне 5000 души да кандидатстват по мярката тази година.

Право на това подпомагане имат стопани, чиито земи се намират в защитените зони от Натура 2000, регистрирани са в Интегрираната система за администриране и контрол (ИСАК) и стопанисват минимум 3 дка. Заповедите за обявяване на защитени зони включват пет забрани за земеделска дейност. Те са групирани в зависимост от типа защитена зона. Така например, за постоянните пасища важат четири забрани, за обработваемите земи три, а за трайните насаждения само една.

Стопаните могат да получат от 65 до 148.5 евро на хектар в зависимост от забраните за земеделска дейност, които трябва да спазват в техните земи.

Стопаните, чиито земи попадат в еко мрежата, кандидатстват за подпомагане по мярка 213 със заявлението за директните плащания на площ. Към него те попълват и специфични декларации, а когато очертаят площите си в Интегрираната система за администриране и контрол (ИСАК) в съответната областна служба по земеделие, на място получават и списък със забраните и ограниченията, които трябва да спазват.

Спазването на забраните ще се контролира независимо от това дали земеделските стопани са кандидатствали по мярка 213. „В интерес на стопаните е да кандидатстват, защото в противен случай хем ще трябва да се съобразяват със забраните, хем няма да получават предвидените за това компенсации. Ако нарушат забраните ще бъдат глобени и дори има възможност да бъдат санкционирани едновременно от МОСВ и Разплащателната агенция към ДФ „Земеделие”, подчерта Юлия Григорова от WWF България.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *