Приключиха два големи проекта по ОПАК
Те са на стойност над 1,5 млн.лева
Двата големи проекта на бенефициенти по Оперативна програма „Административен капацитет” (ОПАК), които могат да бъдат определени като „добри практики” по Програмата вече приклчщиха, съобщават от Министерство на финансите, което в Управляващ орган по програмата.
Първият проект „Модерна парламентарна администрация в услуга на обществото” е на обща стойност 587 683,85 лв. Той е насочен към целевите групи граждани и бизнес, както и към повишаване на капацитета на администрацията на Народното събрание.
Целта му е постигане на по-голяма обществена удовлетвореност от работата на администрацията на Народното събрание чрез внедряване на механизми на електронното управление.
Сред услугите, извършени по проекта са откриване на Информационно-административен център за обслужване на граждани, бизнеса и неправителствени организации на принципа на „едно гише”, създаване на „виртуалното деловодство”, модернизиране на сайта на Народното събрание, интерактивни обществени информационни терминали (киоски).
Вторият финализиран проект – „Укрепване на капацитета на Прокуратурата на Република България при взаимодействие с контролните органи за противодействие на закононарушенията и престъпленията в защита на обществения интерес и правата на гражданите” е на стойност 858 000,00 лева.
Основната му цел е активизиране на прокурорския надзор за законност върху работата на различните държавни контролни органи, по-пълноценно използване на контролните им правомощия и утвърждаване ролята на Прокуратурата като координатор и коректив на дейността на контролните институции.
В рамките на проекта си по ОПАК Прокуратурата е проучила и анализирала конкретните проблеми на съвместната работа между Прокуратурата и четири групи от петнадесет държавни контролни органи, проведени са редица работни срещи за запознаване с утвърдените добри практики, за изработване на препоръки и формулиране на устойчиви механизми за подобряване на взаимодействието им.
Проведена е кръгла маса с участие както на включилите се в предходните дейности, така и на всички заинтересовани страни. В резултат е изготвен доклад, съдържащ обобщение на споделената информация, направените предложения, обективна преценка на приложимостта на предложенията.
Разработена е Методика за взаимодействие на Прокуратурата с контролните органи при противодействие на закононарушенията и престъпленията в защита на обществения интерес и правата на гражданите. Тя е разпространена между всички прокуратури в страната с цел да улесни практическата работа на прокурорите.
Повишена е прозрачността в работата на прокуратурата и нейната стратегия за противодействие на закононарушенията и престъпленията.