НовиниНПО

БСК разкритикува поправките в закона за обществените поръчки

Не се премахват възможностите за корупция

Промените в Закона за обществени поръчки не атакуват основни места, които генерират корупция. До това заключение стигна зам. председателят на Българската стопанска камара Камен Колев, пред БНР.

Според позицията на БСК, публикувана на www.bia-bg.com, проектът има и положителни и отрицателни страни. Сред положителните са: опростяване на процедурите, канализиране на информацията, нов текст срещу съгласувани практики между участници и др. (Допълнителна информация, може да намерите в Stroimedia)

Отрицателните му страни, обаче, се посочват като по-важни: не решават основните слабости в закона, свързани с недостатъчна прозрачност, възможности за корупционни практики и ниска ефективност на публичните разходи. След поправките, законът ще продължи да бъде неефективен откъм контрол и прозрачност, твърдят от БСК.

Още по-крайно е становището на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ). Най-честите ключови квалификации, които могат да се намерят в него, относно поправките, са: „неясни”, „недостатъчни”, „неефективни”, „неприложими”и др. От КРИБ настояват законопроектът да бъде върнат за доработване, но с активното участие на представители на бизнеса. Пълното становище можете да намерите на ceibg.bg.

Преди три дни, Дневник публикува пояснението, че с новите поправки, външните експерти от бизнеса могат да не бъдат включвани в комисиите на конкурса. Досега, това беше задължително.

От Дневник припомниха, че през юни миналата година Европейската комисия започна наказателна процедура срещу България заради обществените поръчки. Тогава страната обеща, че ще напише нов закон, който обаче така и не се случи, а се промени старият.

Автор: Андрей Анастасов
andrey_a@stroimedia.bg

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *