Започва прием на проекти за образователна интеграция на деца от малцинствата
Схемата се реализира по ОП „Развитие на човешките ресурси”
Министерство на образованието, младежта и науката кани желаещите да представят проектни предложения по схема за безвъзмездна финансова помощ “Образователна интеграция на децата и учениците от етническите малцинства”.
Целта на операцията е да подпомогне по-успешната социална и трудова реализация на децата и учениците от етническите малцинства чрез подобряване на условията за равен достъп до образование и обучение, засилване на мотивацията за участие в образователния процес и допълнителни занимания с децата и учениците, за които българският език не е майчин.
Схемата е на обща стойност 6 000 000 лева и се реализира с финансовата подкрепа на Европейския съюз чрез Европейския социален фонд.
За тези средства могат да кандидатстват общини, училища, детски градини, висши училища и организации с нестопанска цел
Проектите ще се изпълняват на територията на Република България.
Дейностите, които ще получат подкрепа включват:
1. Подобряване на вътрешната и външната среда в приемните детски градини и училища, които ще бъдат пряко свързани с дейностите по проекта:
– осигуряване на учебно-технически средства, апаратура, учебници и учебни помагала, дидактически материали, образователен софтуер;
– подобряване на училищната среда чрез обогатяване с подходящи за възрастта съоръжения и материали за обучение, игри;
– подобряване на състоянието на сградния фонд.
2. Продължаване на процеса по извеждане на децата от сегрегираните ромски училища (вкл. транспортирането им от ромските населени места/квартали/махали до училище).
3. Адаптиране на необхванати от училището ученици към учебния процес:
– разработване на планове/ програми и провеждане на допълнителни занятия с деца от етническите малцинства, застрашени от отпадане от училище, в зависимост от степента на тяхната интеграция в образователната система и учебния процес;
– допълнителна подготовка на деца от етническите малцинства в детските градини за постъпване в първи клас;
– адаптация на деца в детските градини и училища, за които българският език не е майчин, чрез съвместни познавателни дейности с деца от другите етноси: посещения на театри, музеи, екскурзии и др.;
– работа с родители, които възпрепятстват децата си от редовно посещаване на учебни занятия.
4. Дейности, насочени към съхраняване и развиване на културната идентичност на децата и учениците от етническите малцинства и техните връстници, в интеграционна мултикултурна среда:
– създаване на клубове по интереси; сформиране на групи по свободно избираема подготовка (СИП) в областта на културата, фолклора и традициите на различните етноси, танцови формации; изкуства; традиционни занаяти;
– проучвания, провеждани от деца и ученици, свързани с културната им идентичност.
5. Подготовка на децата в ранна детска възраст (3-6 години) за бъдещо пълноценно включване в образователния процес, особено на деца от малцинствени етнически групи. Допълнителни занимания с деца в детските градини, за които българският език не е майчин.
6. Обучение и подготовка на педагогически специалисти за работа в мултикултурна среда:
– допълнителна квалификация на педагогически специалисти, свързана с методи за възпитание и обучение в мултикултурна среда;
– обучение на педагогически специалисти, свързани с интерактивни билингвистични технологии за усвояване на български език от деца, за които българският език не е майчин (в детските градини и училищата).
7. Организиране и осъществяване на информационни кампании за етническа толерантност в детските градини и училищата.
Приемането на проектни предложения ще бъде без ограничения в срока на действие на схемата.