През 2012 г стартира нов ред на обществените поръчки
В средата на първия програмен период са договорени 57% от средствата за страната
В международните отношения се извършва интензивна промяна, насочена към децентрализация, което означава работа и отношения не само на ниво министерства и държавна администрация, а и на много други нива. Усвояването на европейските фондове не се свързва само с крайната сума на използваните средства, а по-скоро с целите, изпълнението и полезността за обществото. Това каза министърът по упрвление на средствата от еврофондовете Томислав Дончев на семинар на тема „Усвояването на европейските фондове в настоящия макроикономически контекст – добрите испански практики”.
По думите му от началото на 2012 г. ще стартира нов ред на организация на обществените поръчки. „Той ще бъде много по-добър от гледна точка на на контрола, предвид факта, че ще имаме централизиран орган за предварителен контрол за всички проекти с европейско финансиране и с облекчени процедури и за възложителя, и за изпълнителя“, поясни министърът.
Дончев информира още, че в средата на първия програмен период са договорени 57% от средствата за страната. Разплатени са 16% и са възстановени около 10% от направените плащания на изпълнителите на различните проекти.
По Оперативна програма „Регионално развитие” в момента се работи по повече от 40 схеми за безвъзмездна помощ, отбеляза министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова. Тя отбеляза, че 2012 г. ще е ключова за всички оперативни програми. „Ще трябва да разплатим доста сериозни суми, за да не се наложи да възстановяваме средства, без право да ги ползваме повече“, подчерта Павлова. Тя не се ангажира с процент на плащанията по програмата „Регионално развитие“, но каза, че се надява сумите да толкова, колкото са платени през тази година.
Според Паскуал Фернандес, съветник в ЕП по финансови въпроси, и бивш зам. министър на околната среда на Испания приложението на кохезионната политика не е успешно в много страни. Но това е разбираемо, доколкото приоритетите в различните страни са различни. Гледайки на Европа като на съвкупност от региони – те също се различават един от друг – конвегентни, с доходи до 75% от средните за ЕС, преходни – с доходи на населението между 75 – 80% и богати региони. Това разделение не е константа и регионите се променят, добави той.
Защо испанският опит?
Причините, поради които Испания достига до 95-98% усвояване на средства от ЕС са, че страната избира големи, но наистина важни проекти, които се управляват по-лесно. В страната действа централизация на управлението на европейските фондове – от Министерството на труда, от Министерството на земеделието – на земеделските фондове, от Министерството на икономиката и финансите – на кохезионните фондове и тези за регионално развитие. Друг фактор за успешното усвояване на европейските фондове е решаването на проблемите веднага щом се появят – корекции и смени в проблемните звена.
В периода 2000 – 2007 г. Испания е най-големият получател на средства от ЕС, като управлява около 60% от кохезионния фонд на съюза. Помощта обаче, не надхвърля 1% от БВП на страната. През този период страната става осмата по сила икономика в света. Намалява се с 10 пункта безработицата, създават се много нови работни места. Освен това страната приема много емигранти, повече от всички европейски страни заедно.