НовиниУслуги

Девет европейски страни с интерес към българския опит по JEREMIE

От интерес е широкият спектър инструменти за финансиране

Представители на Полша, Чехия, Словакия, Румъния, Германия, Сърбия, Хърватия, Латвия и Унгария са проявили интерес към българския опит при преструктурирането на инициативата JEREMIE и преговорите с Европейския инвестиционен фонд (ЕИФ). Това стана ясно по време на годишната конференция на оперативните програми „Конкурентоспособност“ в отделните държави, която се провежда в Будапеща.

В основата на дискусиите по време на конференцията са били усвояването на средствата по оперативните програми през настоящия програмен период и плановете за бъдещия. България предлага най-широк спектър от инструменти за финансиране на малки и средни предприятия в рамките на инициативата JEREMIE, със съществен превес на рисковото финансиране. Страната ни въведе в практиката новите правила най-бързо след одобряването на стратегията за тях от страна на ЕИФ. В рамките на JEREMIE у нас са структурирани четири типа фондове за рисков капитал, плюс гаранционен фонд, които покриват нуждата от финансиране на малки и средни предприятия през целия цикъл на тяхното развитие.  Този опит е ценен и за останалите държави, които по време на срещата се интересуваха живо от направените промени  у нас и възможностите, които те отварят пред бизнеса, коментират от МИЕТ.

„Чрез използването на револвиращи инструменти постигаме едновременно два важни ефекта – покриваме нуждите на бизнеса от това финансиране, от което той има нужда в момента, и осигуряваме многократно по-голям ресурс за компаниите от средствата по оперативната програма“, каза зам.-министърът на икономиката Евгени Ангелов. По неговите думи този ефект е възможен благодарение на револвирането на средствата и привличането на частни капитали в рисковите фондове.

На дискусия около това какъв процент от БВП на всяка държава да бъде европейското финансиране и дали този процент да е еднакъв за всички, заместник – министър Ангелов защити позицията, че по-бедните икономики, каквато е и България, трябва да получат по-висок процент спрямо своят БВП.

„Това е необходима предпоставка, за да се преодолее неравенството в развитието на отделните региони на ЕС, каквато е и една от основните цели на оперативните програми“, подчерта зам. министър Ангелов.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *