ОП "Техническа помощ" с ръст 104% за година
Обмисля се да програмата да бъде част от някоя по-голяма програма
Оперативна програма „Техническа помощ“ бележи почти 104% ръст на договорените, 85% ръст на изплатените и близо 126% ръст на сертифицираните средства за периода януари-ноември 2011 г. Това съобщи ръководителят на Управляващия орган на програмата и министър по управлението на средствата от ЕС Томислав Дончев. Към днешна дата програмата е с над 51% договорени средства и с плащанията, реализирани през последните дни, се очаква изплатените средства да надхвърлят 20%.
Основни приоритети на Програмата за 2012 и 2013 г. са стартиралите проекти за изграждането на 27-те Областни информационни центрове, както и действията за надграждане и подобряване на Информационната система за управление и наблюдение (ИСУН), обясни Дончев.
Като една от най-важните еволюционни стъпки за развитието на системата за управление и наблюдение министърът изтъкна възможността за електронно подаване на документи. Към днешна дата няколко оперативни програми („Техническа помощ“, „Регионално развитие“ и „Развитие на човешките ресурси“) се ползват от възможността за електронно подаване на документи. Очаква се в скоро време включването и на ОП „Конкурентоспособност“.
Като трети основен приоритет министър Дончев, отчете включването на новите бенефициенти в програмата – Агенцията за обществени поръчки, Държавна агенция за закрила на детето и Държавна агенция „Архиви“, с което не само се осъществява поддържане на система, но и се демонстрират по-големи амбиции и се отговаря на нуждите, сега и в бъдеще.
Фокусът за следващата година, според министъра, е продължаване усилията за подпомагане на капацитета на основните институции бенефициенти. Като приоритет ще се търси подобряване на качеството на скоростта, както и намаляване на всички случаи, свързани с нередности.
Относно програмирането на следващия програмен период 2014-2020 г., има редица инициативи, които се очаква да бъдат финансирани от Оперативна програма „Техническа помощ“, като мерките на централно ниво, свързани с дизайна на структурите, с диалога с ЕК и заинтересованите институции в България, както и надграждането на информационната система ИСУН.
В тази връзка министър Дончев посочи вариант за създаване на специален многофондов инструмент, който кумулира ресурсите от Оперативна програма „Техническа помощ“ и тази от „Административен капацитет“. Съществува и възможност „Техническа помощ“ да бъде част от някоя по-голяма програма с оглед икономичното и адекватно използване на ресурсите, и естествено вариант оперативната програма да продължи да съществува самостоятелно.