МЗХ ще иска пари от бюджета за актуализация на ортофотокартата
Целта е да се избегнат санкции от ЕК
Министерството на земеделието и храните настоява да се гарантират по над 2 милиона лева средства от националния бюджет, които да се отпускат всяка година в периода 2012 г. – 2015 г. за актуализацията на ортофотокартата на земеделските земи. Това съобщават от Investor.bg като се позовава на информация от ведомството.
Целта е да се избегнат евентуални санкции при изплащането на субсидиите от Европейската комисия, която изисква от държавите-членки всяка година да актуализират по 25% от обработваемите площи. От ведомството настояват да се гарантира задължителното обновяване на ортофотокартата, тъй като през 2010 г. и 2011 г. се наблюдава голяма динамика в смяната на собствеността на земеделските земи. Това е важно да се отрази автоматично в Интегрираната система за административен контрол, за да не се допускат неправомерно изплащане на евросубсидии, поясниха експерти.
Поради липсата на актуални снимки за земеделските парцели в периода от 2007 до 2009 г. включително, Европейската комисия установи редица припокривания на парцели, в резултат на което България беше санкционирана с 20 млн. евро за 2007 г. и 25 млн. евро за 2008 г.
Актуализация на терените не е правена до 2009 г. включително и след съответните одити от Европейската сметна палата е твърде вероятно да последват санкции и за тази година, поясняват от МЗХ.
Предложението предстои да бъде прието от Министерския съвет. Министърът на финансите трябва да осигури общо 10,7 млн. лв. от националния бюджет, които да се разпределят от тази година до 2015 г. включително по бюджета на агромведомството.
Според направен от министерството анализ в резултат на честата смяна на собствеността през последните две години новозаявените терени са между 15% и 20% повече или по-малко спрямо предходните години. Ако тези промени не бъдат отразени чрез нови снимки, има голяма опасност от нови санкции.
За тази година необходимите средства за заснемане са над 2,8 млн. лв., с които ще се снимат близо 30 хиляди квадратни километра, съставляващи над 26% от обработваемите земи.