СБ дава 27 млрд. долара на развиващите се страни в Европа и Централна Азия
Сред целите на институциите са засиленото финансиране на малки и средни предприятия, увеличаването на конкурентоспособността, мерки срещу банкови кризи
Световната банка ще отдели 27 милиарда долара през следващите две години за развиващите се страни в Европа и в централна Азия, за да се справят с разрастващата се криза в еврозоната, съобщиха от финансовата институция.
“Макар че най-много внимание се отделя на кризата засегнала по-големите икономики в западна Европа, тя е налице и в развиващите се страни, особено в по-бедните в централна и югоизточна Европа”, заяви президентът на Световната банка Робърт Зелик. Той допълни, че банката е увеличила субсидиите за региона, така че страните да могат да разчитат на тези средства и да успеят да преодолеят икономическите трудности.
Дълговата криза в Европейския съюз засяга три основни направления – финанси, търговия и трудови възнаграждения, но всяко едно направление е в различна степен засегнато в зависимост от индивидуалните характеристики на държавите.
Световната банка смята да отговори на проблемите в регионите чрез следните основни дейности:
– структурни реформи и подкрепа за частния сектор, така че да се задържат нивата на инвестициите, приходите и работните места;
– консултантска помощ и финансова подкрепа за страните с нестабилни банкови системи;
– защита на най-уязвимите групи чрез засилване на мрежите за социална сигурност.
“Вероятно е страните от централна и югоизточна Европа да се сблъскат с икономически застой през 2012 година”, заяви Филип льо Уеру, вице-президент на развиващите се европейски и централноазиатски страни към Световната банка. “Допълнителните средства, които банката ще отпусне ще спомогнат за поддържането на стабилна макрофискална рамка, въвеждането на необходимите структурни реформи, осигуряването на паричен поток към малките и средни предприятия и защитаването на най-уязвимата част от населението чрез по-силни и по-добре фокусирани мрежи за социална сигурност”.
ЕБВР и Международната асоциация за развитие ще увеличат финансирането си в двата региона до около 16 милиарда долара за двете финансови години – 2012 и 2013, което е с 4 милиарда повече, сравнено със средствата отделени предходната година. Международната финансова корпорация има възможност да отдели до 10 милиарда долара за 2012 и 2013 г., което е с 2 милиарда повече от настоящия размер на средствата, които отделя, а Агенцията за многостранно гарантиране на инвестициите планира да увеличи фонда си с един милиард, за да може да подкрепи икономическия ръст в региона и да задържи присъствието на западните банки.
Сред основните цели на институциите са засиленото финансиране на малки и средни предприятия, увеличаването на конкурентоспособността, осигуряване на адекватни и навременни мерки за избягване на банкови кризи (в това число и отпускане на заеми за малки и средни предприятия) и реформа на мрежите за социална сигурност.
Световната банка е в сътрудничество и с други институции, за да предотврати оттеглянето на западноевропейските банки от пазарите в източна Европа. На 16 януари тази година, банката проведе среща със служителите от звеното към Виенската инициатива, родена по време на кризата през 2009 г.. Международните организации взеха решение да анализират плановете за рекапитализация на банките, да набележат рисковете за държавите и да предприемат мерки за тяхното овладяване чрез оказване на материална и нематериална подкрепа на банките в засегнатите региони.
Редактор: Силвия Савова