НовиниУслуги

ПЧП като път към растежа и иновациите

На 7-ми февруари бе представен последния доклад на СБ за България озаглавен „Към интелигентен растеж: как научните изследвания могат да работят за България”

Един от най-добрите начини страната ни да стимулира развитието на иновациите и научноизследователските дейности, заложени в основата на програма „Европа 2020”, е да заложи на изграждането на партньорство между публичния и частния сектор. Това показа последният доклад на Световната банка за България. 

Страната ни е показала значително подобрение в конкурентоспособността си през последното десетилетие, но въпреки това публичните инвестиции трябва да се насочат ефективно върху най-добрите компании, научни институти и университети, както и инвестициите на частния сектор. 

На научноразвойната дейност световните експерти гледат като на ценен инструмент, който може да повиши БВП на държавите и да създаде нови работни места. Признатите за най-иновативни европейски държави, като Германия, Финландия и Швеция, отчитат най-голям дял на разходи за иновации, извършени от частния сектор – 65% от общия размер на вложенията научноразвойна дейност. 

За сравнение, сега България отделя едва около половин процент от БВП, а до 2020 година е заложено да достигне до 1.5%. За целта трябва да се увеличи и степента на усвояване на средства от фондовете, защото според доклада бизнесът сам по себе си не може да предложи нужното увеличение  на тези инвестиции.

На представянето доклада са присъствали правителствени служители в това число министърът на образованието, младежта и науката Сергей Игнатов, заместник-министъра на икономиката, енергетиката и туризма Жулиета Хубенова, и представители на частния сектор и академичните среди. 

Данните от последните проучвания на компании на българския пазар сочат, че иновативните фирми традиционно се разрастват по-бързо от останалите, които не правят нововъведения в предприятията. През последните години новаторските компании са се радвали на увеличение в заетостта от 8%. Тревожен обаче е фактът, че всяка пета фирма в страната няма достъп до външно финансиране необходимо за дългосрочни инвестиции в иновации. 

Редактор: Силвия Савова

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *